PTT'den 'şarbon' genelgesi

PTT Genel Müdürlüğü, tüm çalışanlarından, gönderilerin kabulünden sevkine kadar her aşamada azami dikkat istedi.

Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Genel Müdürlüğü, 'şarbon' bakterisine karşı önlem amacıyla tüm çalışanlardan, gönderilerin kabulünden sevkine kadar her türlü aşamada dikkatli olmalarını istedi.
Genel Müdürlüğün, il müdürlüklerine gönderdiği genelgede, ABD'deki 'şarbon' vakalarına benzer bir tehlikenin yaşanmamasına karşın, bu konuda kamuoyunun gösterdiği hassasiyetin dikkate alınması istendi. Geçmişte olduğu gibi kamu kurum ve kuruluşlarında kritik görevlerde çalışan personele ait gönderilere karşı dikkatli olunması gerektiği vurgulanan genelgede, bu tür maddelerin posta yoluyla gönderilebileceğinin gözardı edilmemesi uyarısında bulunuldu. Genelgede, üzücü olayların PTT teşkilatında meydana gelmesinin önlenebilmesi amacıyla posta maddelerinin kabulünden sevkine, gelen postaların açılmasından, ayrım ve dağıtım işlemine kadar her türlü safhasında denetim ve kontrollerin dikkatli yapılması gerektiği kaydedildi.
Genelgede, kabul ve dağıtım işlemleri sırasında dikkat edilmesi ve uyulması zorunlu olan kurallar da sıralanarak, çalışanlar uyarıldı. Kabul sırasında, normalden farklı şekilde ve boyutları ile uyumsuz ağırlığa sahip olan gönderilere dikkat edilmesi gerektiği vurgulanan genelgede, üzerinde delikler olan, ambalajında yağ lekesi bulunan, içinden çeşitli sesler gelen gönderiler ile üzerinde 'kişiye özel, gizli' gibi sınırlayıcı ibareler olan gönderilere karşı hassas olunması istendi.
Yazıda, şüphelenilen gönderiye temas edilmemesi, postanın ayrı bir yere konularak, güvenlik şeridi oluşturulması gerektiğine dikkat çekilerek, yetkili mercilere bilgi verilmesi isteniyor.

ELDİVEN VE MASKE KULLANILIYOR

Ankara Posta İşleme Merkezi'nde mektup ayırmakla görevli personel, eldiven, maske ve koruyucu özel kıyafet kullanmaya başladı.
PTT yetkilileri, Ankara Posta İşleme Merkezi çalışanlarının ve vatandaşların korunması amacıyla böyle bir uygulama başlatıldığını belirtti. ABD Posta İdaresi ile irtibat halinde olduklarını ve alınan önlemler hakkında bilgi istediklerini ifade eden yetkililer, konuyla ilgili olarak Sağlık, Milli Savunma ve İçişleri bakanlıkları yetkilileriyle da görüşmelerde bulunacaklarını söyledi.