Pudralı, pastalı ÖSS zaferi

Final Dergisi Dershanesi'nin odalarından biri tıklım tıklım dolu. ÖSS'de derece yapması beklenen yaklaşık 50 öğrenci ve onlarca gazeteci, sonuçların açıklanmasını bekliyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Final Dergisi Dershanesi'nin odalarından biri tıklım tıklım dolu. ÖSS'de derece yapması beklenen yaklaşık 50 öğrenci ve onlarca gazeteci, sonuçların açıklanmasını bekliyor. Öğrencilerin gözleri televizyondaki açıklamaya kilitlenmiş, gazetecilerin parmaklarıysa deklanşörde, herkes o anı görüntülemek istiyor. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'nın isimleri açıklamadan önce verdiği istatiksel bilgiler uzadıkça, 'kader anı'nın stresi artıyor. Ve sonuçlar açıklanıyor, salondaki altı öğrenci birinci ve ikincilik kazanıyor. Sonucun ardından üst kattaki basın toplantısına koşuluyor. Her şey hazır. Çocuklar yerlerini alıyor. Öğrenciler birden karşılarında elinde pudra süngeri ve fırçası olan makyözü buluyor. Gençler uzatılan mikrofonlara defalarca çalışma sistemlerini anlatıyor.
'Şu ortamdan bir kurtulsam'
Bir sonraki durak Uğur Dershanesi. Türkiye birincilerinden Konyalı Çağlar İvriz duygularını 'Şu ortamdan kurtulmak istiyorum' diyerek anlatıyor. Fen Bilimleri Merkezi Dershanesi'nde bir diğer şampiyon Yücel Nalbantoğlu, boncuk boncuk terler dökerek, poz veriyor. Bir yandan dershane yöneticisi kulağına telefonu dayayıp 'Canlı yayındasın' diyor, diğer yandan ODTÜ Rektörü şampiyonu arayarak okullarına davet ediyor. Öğretmenleri dereceye giren diğer öğrencilerle birlikte pasta kesmesini istiyor. Pastalar kesiliyor. ÖSS zaferi kutlanıyor.