Pürüzlü Medeni Yasa

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yeni Türk Medeni Kanunu'nu haziran ayında TBMM' den çıkarmayı ve 1 Ocak 2002' de de uygulamaya koymayı hedeflediklerini söylerken, tartışılan madde 'mal paylaşımı', hâlâ çözüm bekliyor.

ANKARA - Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yeni Türk Medeni Kanunu'nu haziran ayında TBMM' den çıkarmayı ve 1 Ocak 2002'
de de uygulamaya koymayı hedeflediklerini söylerken, tartışılan madde 'mal paylaşımı', hâlâ çözüm bekliyor.
TBMM Adalet Komisyonu' nun dünkü toplantısında, tasarının, MHP'nin karşı çıkması üzerine atlanan mal rejimleri dışındaki son 91 maddesi de kabul
edildi. Yasanın yayın tarihinden altı ay sonra yürürlüğe girmesini düzenleyen son maddesi, koalisyon ortaklarının verdiği önergeyle 'Bu yasa 1 Ocak 2002'de yürürlüğe girer' şeklinde değiştirildi. Bakan Türk önergenin gerekçesini açıklarken, bu çeşit
önemli yasaların genellikle yeni bir yılla birlikte yürürlüğe konulduğunu, Türkiye'nin de 2002 yılına yeni bir medeni yasayla girmesinin uygun olacağını söyledi. Adalet Bakanı, komisyon çalışmalarının mayıs ayında tamamlanması halinde, yasanın haziranda da TBMM Genel Kurulu'ndan geçebileceğini belirtti.
90 saat harcandı
Ancak Adalet Bakanı'nın Medeni Kanun için tarih belirtmesine, FP Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak, 'Meclis'i baskı altına almak anlamına geldiği' gerekçesiyle tepki gösterdi. Görüşmelerin sonunda konuşan Adalet Komisyonu Başkanı Emin Karaa ise tasarı üzerindeki çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Yasanın komisyona 6 Nisan'da geldiğini ve bugüne kadar 90 saat çalışma yapıldığını, bunun da geceli gündüzlü dört gün ettiğini anlattı. Tasarı üzerine çalışmaların henüz bitmediğini anımsatan Karaa, Bakan Türk'e tartışmalı mal rejimleriyle ilgili maddelerin durumuyla ilgili komisyona açıklamada bulunmasını istedi.
Meclis'te grubu bulunan partileri bu konuda bir uzlaşma sağlanması için ziyaret ettiğini
anımsatan Türk de, parti liderlerinin tasarıyı hukukçulara inceleteceklerini söylediğini, MHP'nin ise görüş bildirmek için süre istediğini söyledi. Türk, "Bugünlerde MHP Grubu görüşlerini ifade edecektir. Yeniden görüşme önergesiyle mal rejimiyle ilgili maddeler görüşülecektir.
Ben önümüzdeki hafta Romanya'da olacağım. Perşembe günü geleceğim. Herhalde komisyon ya o hafta ya da daha sonraki hafta bu maddeleri görüşecektir" dedi.