Putin, Atatürk çiçekli villada kaldı

Putin, Atatürk çiçekli villada kaldı
Putin, Atatürk çiçekli villada kaldı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G-20 Liderler Zirvesi için geldiği Antalya'da, Maxx Royal Hotel'in ağaçlarla izole edilmiş ve Atatürk çiçekleriyle süslenen 630 metrekarelik villasında kaldı.

RADİKAL - Türkiye'nin dönem başkanlığı nedeniyle 15-16 Kasım'da Antalya'nın Serik İlçesi Belek turizm bölgesinde gerçekleştirilen G-20 Liderler Zirvesi'nin en çok konuşulan konularından biri de liderlerin konakladığı süper lüks villa ve kral daireleri oldu. Suudi Kral Selman Mardan Palace Hotel'in 600 metrekarelik kral dairesinde, ABD Başkanı Barack Obama Calista Luxury Hotel'in 240 metrekarelik kral dairesinde, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Sueno Hotel'in kral dairesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Regnum Carya Hotel'in özel villasında konakladı. Kurşun geçirmez camlar, altın kaplama musluklar, çarşafından bardağına her şeyin en lüksünün seçildiği ve bazı süslemelerde de Swarovski taşlarla süslü bu kral daireleri ve villalarda liderlerin birçoğuna ülkelerinden gelen ekipler hizmet etti.

ATATÜRK ÇİÇEKLERİYLE SÜSLENDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Maxx Royal Hotel'in 630 metrekarelik en büyük villası olan 'Ovner'ı tercih etti. Girişinde Atatürk çiçekleriyle süslü villada, golf sahasının içinde, ağaçlarla yarı izole edilmiş, özel tasarımlı 495 metrekare iç mekan, özel açık havuz ve teras, jakuzili pavilyon, 4 yatak odası, 1 oturma odası, 1 yemek odası, mutfak, 4 adet tuvalet, 1 adet jakuzili duşlu banyo, 1 adet duşlu kese ve masaj bölmeli banyo,1 adet saunalı duşlu banyo, Türk hamamı, 1 adet duşlu banyo, fitness ile 3 adet balkon bulunuyor.

TÜRK HAMAMINA GİRDİ

Putin'in kaldığı villada yakın korumaları da konakladı. Putin'in neredeyse tüm yiyecekleri Rusya'dan getirildi ve kendi ekibi tarafından hazırlandı. Fitness salonunda spor yapan ve villasına özel havuza da giren Putin, yine villada bulunan Türk hamamını da kullandı.

PUTİN'DEN ALTERNATİF ZİRVE

Rus liderin 15 Kasım sabahı villaya geldiğini belirten Maxx Royal Genel Müdür Yardımcısı Özgür Boz, uluslararası alanda G-20'ye alternatif olarak da gösterilen ve ülkelerin baş harflerinden oluşan BRICS Zirvesi'nin otelde toplandığını söyledi. Putin'in Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika devlet başkanlarını bizzat şahsen karşıladığını anlatan Özgür Boz, “Biz hatta aramızda 'Alternatif zirveyi sayın Putin burada düzenliyor' gibi şakasını da yaptık. Görüşmeden sonra da Regnum'daki ana zirveye geçti. Onun için hazırladığımız, tesisimizdeki en büyük, en gösterişli, en ihtişamlı villamızda konakladı. Tabii bu villadaki hazırlıklar gerek altyapı gerek güvenlik açısından haftalar öncesinden yapıldı. Özel telefon hatları, internet bağlantıları çalışmaları yapıldı. Ekip de bir hafta önce buradaydı. Sorunsuz şekilde sayın Putin geldi, çok yoğun programında akşam bir müddet istirahata çekildi. Sabah iki devlet başkanıyla daha görüşme yaptı. Kendi şefleri geldi, yağ tuz dışında tüm yiyecekler özel kaplarla geldi ve kendileri hazırladı" diye konuştu.

G-20 TURİZM İÇİN BÜYÜK PR OLDU

Vladimir Putin'i otele girişinde karşılayan Maxx Royal Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy ise G-20 Zirvesi'ne ilişkin değerlendirmede bulundu. G-20 Zirvesi'yle ilgili turizm sektöründe tanıtımların çoğunun büyük PR organizasyonlarıyla gerçekleştiğini belirten Mehmet Ersoy, Antalya ve Türkiye'nin adının dünya genelinde duyulacağına dikkat çekerek G-20 Zirvesi'nin ülkemiz için çok önemli bir organizasyon olduğunu dile getirdi.

2016 satışlarının 2015'in gerisinde başladığına değinen Mehmet Ersoy, Belek Maxx Royal'de gerçekleşen European Tur'un Turkish Airlines Open Final Serisi'nin, dünya genelinde milyarlarca haneye ulaşılan G-20 Zirvesi'nin ve Nisan 2016'da gerçekleşecek EXPO 2016 Antalya'nın birbirini izleyen dev organizasyonlar olduğunu ve Antalya için büyük fırsat olduğunu dile getirdi. Ersoy, gelen verilerle ilk baştaki kötü satış ortamının düzelmeye başlayarak 2015 rakamlarına yaklaşıldığını, Antalya için olumlu sonuçlar almaya başladıklarını da sözlerine ekledi.

Turizmin bir algı operasyonu olduğunu aktaran Mehmet Ersoy, dünyayı yakından ilgilendiren büyük çaplı organizasyonlarla milyar dolar harcamayla yapılamayacak tanıtımın G-20 Zirvesi'yle gerçekleştiğini, 7 günlük kazanılacak veya kaybedilecek paradan çok 7 günden sonraki turizm hareketlerinin önemli olduğunu söyledi. Geçen sene yaşanan dalgalanmanın Antalya'da yüzde 20'lik gelir kaybına, yaklaşık 2-3 milyar dolara denk geldiğine dikkat çeken Ersoy, bu tutarı geri kazanmanın önemli olduğunu belirtti.

Otellerin G-20 Zirvesi'yle toplam gelirlerinde değişiklik olmadığını kaydeden Ersoy, otellerin eskiden yüzde 80 dolulukla elde ettiği geliri şimdi yüzde 30-40 dolulukla sağladığını söyledi.

Putin'in kaldığı otelde Ovner Villa ile aynı özelliklere sahip Presidential Villa'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi konakladı. Otelin ana binasındaki kral dairesinde ise Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff konakladı. (Mehmet ÇINAR/ANTALYA/DHA)