PYD: Bir hata varsa özür dileriz

PYD: Bir hata varsa özür dileriz
PYD: Bir hata varsa özür dileriz
PYD'den açıklama: Artık hiçbir çatışma hataya vermeyecek kadar Resulayn'a hakimiz. Türkiye'den bize tavır değişikliği var

PKK 'nın Suriye 'deki kolu PYD yetkililerinden Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yürütme Konseyi üyesi Nasır Hacı Mansur, Suriye'de Türkiye sınırındaki Resulayn (Serikani) kasabasındaki son durumu değerlendirirken Türkiye'nin kendilerine yönelik tutumunda göreceli değişiklik gördüklerini söyledi. Mansur, Türkiye'nin kendilerini tehdit unsuru görmemesini isterken seken kurşunlardan Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde 1 kişinin ölmesi, 1 kişinin yaralanmasına ilişkin, "Bir hatamız olduysa, özür dileriz" dedi.

Amerika'nın Sesi Radyosu'nun sorularına yanıtlayan Nasır Hacı Mansur, Resulayn'daki aşırı dinci militanlar Özgür Suriye Ordusu savaşçılarının kasabadan temizlendiğini söyledi. Mansur, Kürtçe 'Searikani' olarak isimlendirilen Resulayn'ın sınır kapısı dahil çetelerden temizlendiğini, şiddetli çatışmalarda 2 kayıp verdiklerini, karşı taraftan 11 cenazenin ellerinde olduğunu anlattı. Çatışmalar sırasında Ceylanpınar'da 1 kişinin ölmesi, 1 kişinin yaralanması olayının arkasında aşırı dinci gruptakilerin olabileceğini ima ederken, Türkiye tarafına bomba atıp, silahla tarama eylemlerine giriştiğini söyledi.

Mansur, aşırı dinci grubun bunu yaparken, bunu Türkiye'nin kendilerine eskisi gibi yardım etmemesi mi yoksa provokasyon çıkarmaya yönelik mi olduğunu bilemediklerini söyledi. PYD yetkililerinden Nasır Hacı Mansur, "Ceylanpınar halkına karşı öyle bir şey yapmayız. Öyle bir tutumuz yok. Nitekim kasaba denetimimiz altına geçtikten sonra Ceylanpınar'a bir sivil heyet çıkardık, 'Bizden herhangi bir hata varsa özür diliyoruz. Artık hiçbir çatışma hataya vermeyecek kadar şehre hakimiz" dedi.

Mansur, Türkiye'nin kendilerine yardım edecek veya tarafsız kalacak kadar olmasa da kendilerine yönelik tutum değişikliğinde olduğunu öne sürdü. PYD yetkilisi, Türkiye'nin daha önce çatıştıkları gruplara silah, yaralıları almak için ambulanslar gönderildiğini savunurken, şu iddialarda bulundu:

"Şimdiki tutumları eskisi gibi değil. Eskiden Türkiye'den gelenler vardı. Elimizde ele geçirilen Türk kimlikleri, pasaportları da var. Kesinlikle geçmişte yardım etmişler. Aradan 2 yıl geçti. Suriye devletinin Türkiye sınırında denetimi hiç yoktu, Sürekli YPG (PYD'nin silahlı kanadı) vardı. Tek bir mermi patlamadı. Türkiye'ye karşı eylem tavır gelişmedi. YPG Türkiye'yi tehdit edecek güç değildir. Türkiye karışırsa, bize saldırırsa direniriz. Bize saldırmazsa kardeşçe yaklaşıyoruz. Sınırın iki tarafındakiler de akrabadır. İç sorunlarımıza karışılmadıkça kimse bizi tehdit olarak görmesin." (dha)


  http://www.radikal.com.tr/114249311424935

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ceteciler takimi(ÖSO) - Ari Zerdüst

  Dün haber kaynaklarinda yine bazi tv lerin canli yayinlarinda provakasyon yaratmak icin bu ceteler tarafindan Türkiye tarafina ates actiklari duyuruldu.Türk basini da gercek yerine hayali haberlerin pesinde.Yine öldürülen bu cetecilerin üstünde üc türk kimligi,bir amerikan kimligi yine misirli olup Amerikada dogan kimlikler ele gecirildi.Burdan da anlasiliyor ki,özür dilemesi gerekenler özür dilemiyor ama Kürtler "varsa hatamiz" deyip insan olmanin geregini yapiyor.Siyaset ahlaki ve topluma saygi da bunu gerektiriyor zaten.Kürtleri kutlamak gerek.

  bu nedir? - omergun84

  nike marka ayakkabılı gerillalar..

  Bilincli Baslik - aliselvi

  Basligi okudugumda aklima gelen ilk sey "biz ettik siz etmeyin af edin oldu" ama icerigi okuyunca baslikla hic bir alakasi yok adamlar medeni bir sekilde hatamiz varsa özür dileriz demisler, erdogan veya hükümet gibi hak ettikeler dememisler...

  Dogru Kaynak Gosterilmemis - mutlu

  Bu roportaji yaoan Amerikanin Sesi Kurtce Servivisinden Mutlu Çiviroglu ama siz sadace Amerika'nin Sesi deyip birakmissiniz. Kurumun 52 dilde yayini var o nedenle hangi servise ve gazeteciye ait oldugunu beirtseniz cok daha iyi olur. Kaldi ki roportaj yayinlayan Turkce Servisi bile Kurtce Servisinden Mutlu Çiviroglu diye acikca belirtmis soylesiyi! Lutfen emege saygi Ceyhun

  Aslan_Tarih - mohiqan

  Şunu unutmayın ki canlar "Aslanlar kendi tarihlerini yazana dek, tarih hep avcıları över." tc suriyedeki savaşta çok kirli bir siyaset güdüyor, siyasi arenada ilgim yok derken hala uçaklarla yedi düvelden suriye'ye sözde cihadçı katiller getirtiyor ve sınırlarından geçirtiyor, suriyedeki oyun istedikleri gibi gitmeyince, sizde özerklik talebinizi dillendirince son kaç haftadır yaşadığınız sorunların sebebi odur...Allah yar ve yardımcınız olsun, her ne kadar aramızda mayınlar tel örgüler varsa da kalbimiz bir atiyor...Berxwedan Jiyane...