PYD Eşbaşkanı Müslim: Ankara'da büro açabiliriz

PYD Eşbaşkanı Müslim: Ankara'da büro açabiliriz
PYD Eşbaşkanı Müslim: Ankara'da büro açabiliriz
Suriye'deki Kürt Partisi PYD'nin Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye ile yürüttükleri ilişkilere bağlı olarak Ankara'da büro açabileceklerini söyledi.

DİYARBAKIR - Avrupa'da yayın yapan Sterk TV'de canlı yayına katılan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye 'ye hiç bir zaman düşman güzüyle bakmadıklarını ve zarar vermediklerini belirterek şöyle konuştu:

"Türkiye tarafından geç anlaşıldık. Biz her zaman diyalogtan yanaydık, Türkiye ziyaretleri ile bunu gerçekleştirdik. Hem Türkiye'nin bizimle ilgili, hem de bizim Türkiye ile ilgili kuşkularımız vardı. Bunlar hep yanlış anlaşılmaktan kaynaklanıyordu. Bir bir dostluk bağının kurulmasını istiyoruz. Bu biraz zaman ister. Dışişleri Bakanlığı ile karşılıklı saygı temelinde görüşüyoruz. Mit ile görüşme yok, Dışişleri yetkilileri ile görüşüyoruz. Türkiye'nin bizimle ilişkileri iyi olduğunda bütün Kürtlerin sempatisini kazanacaktır. Çünkü bütün Kürtlerin gözleri Rojava'dadır."

ÖCALAN'LA DA GÖRÜŞMEK İSTİYOR
Türkiye ile karşılıklı taleplerinin örtüştüğünü, ilişkilere bağlı olarak Ankara 'da büro açabileceklerini belirten ve bunu gündeme getirebileceklerini söyleyen PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, "Daha yolun başındayız, görüşmeler düzene girecektir. Biz bir devlet olmadığımız için Türkiye'den Dışişlerinden bir Rojava daveti yapamıyoruz" dedi. Müslim, Türkiye ile görüşmelerinin sürmesi halinde, ileride İmralı adasında Abdullah Öcalan ile görüşmek için bir talepte te bulunabileceğini söyledi.

" ABD 'DEN DAVET ALDIK"
Suriye konusunda şimdiye kadar Türkiye, İran, Rusya ile görüşmeler yaptıklarını ve Amerika'dan da davet aldığını kaydeden PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, kısa sürede bu ülkeye gideceğini söyledi.

PYD Eşbaşkanı Müslim, daha önce yaptığı açıklamada, Elm Kaide bağlantılı El Nusra grupları ile çatışmalarına rağmen ABD'nin kendilerini kabul etmediğini belirterek, "Biz ABD'nin düşmanları ile savaşıyoruz, ABD bize bir vize bile vermiyor" demişti.

DHA - Ferit ASLAN