PYD Eşbaşkanı Müslim: Ankara'da büro açabiliriz

PYD Eşbaşkanı Müslim: Ankara'da büro açabiliriz
PYD Eşbaşkanı Müslim: Ankara'da büro açabiliriz
Suriye'deki Kürt Partisi PYD'nin Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye ile yürüttükleri ilişkilere bağlı olarak Ankara'da büro açabileceklerini söyledi.

DİYARBAKIR - Avrupa'da yayın yapan Sterk TV'de canlı yayına katılan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye 'ye hiç bir zaman düşman güzüyle bakmadıklarını ve zarar vermediklerini belirterek şöyle konuştu:

"Türkiye tarafından geç anlaşıldık. Biz her zaman diyalogtan yanaydık, Türkiye ziyaretleri ile bunu gerçekleştirdik. Hem Türkiye'nin bizimle ilgili, hem de bizim Türkiye ile ilgili kuşkularımız vardı. Bunlar hep yanlış anlaşılmaktan kaynaklanıyordu. Bir bir dostluk bağının kurulmasını istiyoruz. Bu biraz zaman ister. Dışişleri Bakanlığı ile karşılıklı saygı temelinde görüşüyoruz. Mit ile görüşme yok, Dışişleri yetkilileri ile görüşüyoruz. Türkiye'nin bizimle ilişkileri iyi olduğunda bütün Kürtlerin sempatisini kazanacaktır. Çünkü bütün Kürtlerin gözleri Rojava'dadır."

ÖCALAN'LA DA GÖRÜŞMEK İSTİYOR
Türkiye ile karşılıklı taleplerinin örtüştüğünü, ilişkilere bağlı olarak Ankara 'da büro açabileceklerini belirten ve bunu gündeme getirebileceklerini söyleyen PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, "Daha yolun başındayız, görüşmeler düzene girecektir. Biz bir devlet olmadığımız için Türkiye'den Dışişlerinden bir Rojava daveti yapamıyoruz" dedi. Müslim, Türkiye ile görüşmelerinin sürmesi halinde, ileride İmralı adasında Abdullah Öcalan ile görüşmek için bir talepte te bulunabileceğini söyledi.

" ABD 'DEN DAVET ALDIK"
Suriye konusunda şimdiye kadar Türkiye, İran, Rusya ile görüşmeler yaptıklarını ve Amerika'dan da davet aldığını kaydeden PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, kısa sürede bu ülkeye gideceğini söyledi.

PYD Eşbaşkanı Müslim, daha önce yaptığı açıklamada, Elm Kaide bağlantılı El Nusra grupları ile çatışmalarına rağmen ABD'nin kendilerini kabul etmediğini belirterek, "Biz ABD'nin düşmanları ile savaşıyoruz, ABD bize bir vize bile vermiyor" demişti.

DHA - Ferit ASLAN


  http://www.radikal.com.tr/114980011498002

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ABD Kürtlere zorunlu olarak destek vericektir. - yilmaz-usb

  Kürtlere destek vermemesi ve oranın el kaidenin eline gecmesi durumunda,bundan en büyük zararı Abd,Türkiye görecektir.Bunun farkındalar ve bundan dolayı kürtlere destek vericeklerdir.

  ASLINDA - pispor

  Büro açmalarını Hükümetin önermesi gerekirken Salih Müslüm beyin Büro açmak istiyoruz demesi Hükümetin bunu koşulsuz olarak kabul etmesi ve sayın Salih Müslüm in bu isteğini ve Sayın Öcalan ile de görüştürmesi bu ülkenin çıkarınadır Bu ülkenin en uzun sınırı Kürtler ile bu yüzden Kürtlerin isteklerini hafie almamalıdır Kendi içindeki Kürtlere anadilde eğitim hakkı vermeli Sınırı olan Kürtler ile de ilişkilerini geliştirmeli destek olmalı demokratik hak ve taleplerini karşılamalı ve yardımcı olması bu ülkenin çıkarınadır