'Q, W, X'in 85 yıllık yasağı bitiyor

'Q, W, X'in 85 yıllık yasağı bitiyor
'Q, W, X'in 85 yıllık yasağı bitiyor

Yeni düzenleme üç harfin alfabeye girmesinin yolunu açmasa da tabelalarda isimlerde vb. kullanılmasına olanak verecek.

Demokrasi paketi ile harf kanunu nedeniyle 85 yıldır yasak olan 'q, x, w'nun kullanımı serbest olacak. Ancak bu üç harf alfabeye girmeyecek.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Demokratikleşme paketi 30 Eylül’de açıklanacak. Pakette devrim kanunları olarak bilinen düzenlemelerde ciddi değişiklikler öngörülüyor. En ciddi adımlardan birisi ise yasaklı harflere serbestliğin gelmesi. Türkçe dışında kabul edildiği için 85 yıldır kullanımı yasak olan ‘q, x, w’ harflerinin paketle birlikte serbest olması bekleniyor. Ancak ‘q, x, w’nun şu aşamada alfabeye girmesi beklenmiyor.
Demokratikleşme paketi ile değiştirileceği söylenen ‘Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun’ 1928 yılından beri yürürlükte. Atatürk , Arap harflerinin yerine Latin haflerinden oluşan Türk alfabesinin kullanılmasını hedefleyen kanunu kısa sürede hayata geçirmişti. Kürtçede ise yaygın kullanılan bu üç harf, Türk alfabesi olarak kabul edilmediği için yıllardır yasaklı kapsamında. Resmi işlemlerde kullanılamıyor. Bu harfleri kullananlar, Türk Harf Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 222’nci maddesinden yargılandı. Bu kanuna muhalefet edenler 2 ila 6 ay arasında hapis cezası alabiliyor. BDP ’li bazı belediye başkanları Kürtçe broşür, afiş, davetiye bastıkları ya da parklara verdikleri isimlerden dolayı çok sayıda davaya muhatap oldu.
Yasaklı harf sorunu en fazla isimlerde yaşanıyor. Yargıtay, 2004 yılında verdiği bir kararla Hakkâri Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ‘q, x, w’ harflerlerini içeren Kürtçe isim konulamayacağı kararını onamıştı. İçişleri Bakanlığı da yayımladığı genelgeyle karara atıfta bulunarak, bu harflerden oluşan isimlerin nüfus cüzdanlarına yazılamayacağını vurguladı. Yasaklı harfler yüzünden çok sayıda vatandaşın mağduriyeti söz konusu. Örneğin; Musa Anter’in Batman’da işçi olan oğlunun çocuğu içinde ‘w’ harfi olduğu için ‘Asiwa’ ismini alamamıştı. Aynı zamanda İsveç vatandaşı olan Dicle Anter’in kızı yasaklı harf nedeniyle ‘Asiwa’ adından dolayı Türk vatandaşlığına alınmayınca İsveç vatandaşlığına geçmişti. Yasak bugüne kadar bir kez delinebildi. Buran Çifti, 1996 yılında doğan kızına ‘Clara Xazal’ adını verdi. Malatya’da nüfus memuru “Biri Alman, diğeri bilinmeyen dil” diyerek kayıt yapmadı. Kaymakamlık aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na başvuran Hasan Buran’a, “Almanca olan Clara adını verebilirsiniz ama Xazal olmaz” şeklinde cevap verildi. Hukuk mücadelesine giren Hasan Buran, Almancaya verilen ismin Kürtçe isme niye verilemediğini sordu. Sorusuna cevap alamayan Buran, konuyu yüksek yargıya taşıdı. İdare mahkemesi, “Kaymakamın isim kaydetme yetkisi yok” kararı verince ‘Clara Xazal’ ismi 1997 yılında nüfusa kaydedildi.


  http://www.radikal.com.tr/1152737115273721

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  . - hasbhasb

  Sanki 85 yıl öncesinde serbestmiş de 85 yıldır yasak olmuş. Yerseniz!

  arkadas hala "benim dilim" diyorsunuz - keryil

  devlet "cocugun adini clara koyabilirsin ama xazel koyamazsin, cunku biri almanca ama digeri kurtce" demis acikca, sen hala bunu kendi dilinle ilgili saniyorsun. kimse dilini konusmani, ogrenmeni, ogretmeni filan engellemiyor. turkce benim de anadilim, boyle bir seye ben de karsi cikardim. burada olan sey, kurtlerin bizlerle ayni haklara sahip olmasi. "fransa'da arap alfabesiyle yaziliyor mu, bu harfler bizim alfabemizde yok" iddiasina da gulerim ben, evvela boyle seylere fransizlari ornek vermenin absurtlugu acisindan. ama daha da onemlisi, alfabenin adi "latin alfabesi" ayol nereden "bizim" oluyor? turkce'de onu kullaniyoruz biz, bir baskasi arap harfleri kullaniyor, digeri kril kullaniyor. ama hepsi uyarlama neticede, oyle "dilimizde yoktur" diye kestirip atamayiz. eskiden q vardi (mustafa kemal'in meshur imzasi), artik yok mesela. ama o ses hala turkce'de var. w turkce'de yok ama kullaniliyor. nazal n de ayni. bunlar killik olsun diye degil ihtiyac icin kullaniliyor. biz yazmadan rahat etmisiz, kurtler edememis, demek ki fazla karisikliga yol acmis o hali. son olarak, bir dusunun bakalim hangisi senin dilini domine eder, hatta ediyor, bati dilleri mi kurtce mi? birakin su komik paranoyalari ya, kurtler dilsel dominasyon kurmak icin once kulturel calismalara kapansinlar, kurtce konusunda calismalar artsin, sonra panik olun en azindan.

  Yasak - schibetta

  Eğer yasak olsaydı sınır kapılarında Welcome to Turkey yazmazdı. Yasak falan olduğunu düşünmüyorum uygulamadan kaynaklanan bir sıkıntıdır. Resmi işlemlerde zaten hali-hazırda kullanılmakta yeni birşey değil ki. Alman vatandaş Wilhem Türkiye'ye gelip suç işlediğinde mahkeme kaydında Vilhem mi yazıyorlar gayet de Wilhem yazıyorlar. Nüfus cüzdanında da yazmasının önünde bir yasak ya da engel yok dediğim gibi uygulamadan kaynaklanan bir sıkıntı. Latin alfabesinde bulunan her karakter kullanılabilir bu Latin alfabesi kullanan bütün ülkelerde böyledir. Olmayan yasağın neyini kaldırıyorlar tam anlayamadım ben.

  Benim alfabem iyi,seninki kötü bile değil..yok! - dr aluci

  İnsanım demek için önce vicdan sahibi olmak, diğerkam olmak gerekiyor, gerisi teferruat...Güçlü iken zayıfın hakkını teslim edemeyen yüreği körelmişler, kendi yollarının doğruluğunu neden saçma sapan argümanlarla anlatmak zahmetine katlanırlar bilmem, vur tepesine,olsun bitsin:((((

  yeter çocukmu kandıryorsunuz.. - kaşınan adam

  Benim alfebemi , benim dilimi eğitimde kullanmak istemiyor,vergisini vermiyor,elektrik, su parasını ödemiyor,kamu hizmeti gören doktoru ,öğretmeni dövüyor.Sonrada çıkıp birileri birlik beraberlik,barış ve kardeşlikten söz ediyor.Ben oralara gidince, o buralara gelince tercumanla konuşursa ,o nasıl, ben nasıl göğsümü geregere buraları benim memleketim diye..

  söz - ibrahimbaytak

  Söz verdikleri için mi yapıyorlar* Yoksa ne yapacaklarını mı şaşırdılar. Yaptıkları arkalarında % 50 oy desteği olan bir iktidarın yaptıklarına benziyor mu? Yoksa anketler yalan mı? Arkalarında destek yok mu? Böyle ucuz şeyler yaparak günü mü kurtarmaya çalışıyorlar?

  Yeter ki insanlar okusun - bir.insan

  yeterki insanlar okusun arastirsin, isterseniz slav alfabesini isterseniz cin alfabesini serbest birakin.unutmayin okuyan insan ozgurlesir.(buarada AKP'nin kurnazligini da yemedik bunuda not duselim.sen herkesi bolmeyi calis sonra da onu serbest biraktim bunu verdim de, oldu canim opuyorum)