Rabia kim?

Rabia kim?
Rabia kim?
Mursi taraftarlarının hem toplandıkları Rabiatül Adeviyye Meydanı'na hem de, Mursi'nin 4. Cumhurbaşkanı olmasına gönderme yaptıkları işaretin kaynağı olan Rabia kim?

Radikal.com.tr - Mısır’da darbe karşıtı gösterilerin yapıldığı Rabiatül Adeviyye Meydanı’ndan başlayan, “Rabia işareti” Mısır’da “Darbeye Karşı Koalisyon” tarafından tüm gösterilerde 'öncelikli sembol' olarak kullanılıyor.
“Rabia işareti” Mısır dışındaki gösterilerde de yayıldı ve Türkiye ’nin de gündemine oturdu. İşaret, Twitter’da #R4BIA hashtag’iyle trend topic olurken, Başbakan Erdoğan ’ın Cumartesi günkü Bursa mitinginde Rabia selamı vermesi Arap basınında da geniş yer buldu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da dün Muğla’da katıldığı temel atma töreninde aynı işareti yaptı. Fenerbahçeli Emre Belözoğlu ile Çaykur Rizesporlu Sercan Kaya da Rabia işaretini yeşil sahalara taşıyan isimler oldu.


PEKİ RABİA KİM?
Rabia, Arapça’da 4’üncü demek. Mursi taraftarları hem toplandıkları Rabiatül Adeviyye Meydanı’na hem de Mursi’nin 4. Cumhurbaşkanı olmasına gönderme yaptıkları için bu işareti benimsedi.
Rabiatül Adeviyye Meydanı ise adını 8. yüzyılda yaşamış sufi bir kadın şairden alıyor. Rabia da ailesinin 4. çocuğu. Rabia çocukluğunu köle olarak geçirir ve kaçma teşebbüslerinde sonra özgür kalır. Bu yüzden Mısır’da özgürlüğün simgesi olur.
Kadın evliyalardan biri kabul edilen Rabia'tül Adeviyye genç bir kızken anne ve babası öldü. Basra'da kıtlık baş göstermişti. O da bir ihtiyara hizmet etmeye başladı. İhtiyar daha sonra Rabia'yı azat etti.
Rabia'tül Adeviyye'nin ömrünü ilim ve ibadet ile geçirdiği, kefenini de sürekli yanında taşıdığı söylenir. İlk dönem sufi şairleri arasından en önemli isimlerden biri olan Rabia'nın İlahi aşk öğretisi kendisinden sonraki sufileri de önemli ölçüde etkilemiştir. Ayrıca zamanın şeyhleri ve mürşitleri Rabiatül Adeviyye'yi ziyaret edip sohbet meclislerinde onun derin bilgisinden ve görüşlerinden yararlanmışlardır.
Bazı kaynaklarda "dişi aslan" olarak da anılan Rabia'tül Adeviye, 752′de Kudüs civarında vefat etmiştir.


  http://www.radikal.com.tr/114678111467817

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - rejuar

  Sayın Baskakan keske Rojava'ya ithafen de bir iki kelime söylese ya da bir isaret yapsa, mesela zafer isareti gibi...

  Odundan Devrime Odundan An... - ibretnüma

  Mısır'da haksızlığa karşı ayaklanan Müminlerin mukavemeti; burada hazımsız sekülerlerin ayaklanması vardı. Dolayısıyle muamele farkı biraz olacak.

  bunlara bakarsan - genco940

  yakında bir yerlere çaputta bağlamaya kalkarlarsa hiç şaşma. Nedir bu özenti, önünü göremeyen ileri görüşlü zatı muhteremler. Etraflarına daire çizip, kurtuluşu bir yerlerde arama heveslileri. Ele talkım verip, buralarda salkım yutanlar, orada camilerde adam öldürülüyor diye feryat edenler, burdaki camilerdekileri ayakkabı ile içeri girdiler velvesiyle karşılıyanlar, orada öldürülenler müslüman, burda öldürülenler gavurmu. İstediğiniz kadar kırmızı oy kullanın gerçeği çarpıtamazsınız. Sen yaparken iyi başkası yaparken kötü nerde görülmüş böyle zihniyet. Önce kendinize izah edin sonra başkalarını değerlendirmeye çalışın hadi bakalım kolay gelsin.

  ... - Selosl

  Yahu katliamla mursi getirilirken bu demokrat değildiniz de darbe olunca mı demokrat oldunuz? Amerikanın uşaklığında yaşamak demokrat olmak değil köleliktir.

  Sercan Kaya - Emre Belözoğlu ve Saz Takımı - berkayhür

  Çok garip... Başbakan bir işaret çakıyor, selam olsun diye; bakan onu taklit ediyor. Sonra sahada futbolcular yapıyor ve yayıncılar yayıncılık ilkesi gereği bunu yayınlıyor. Ancak aynı "yayıncılar" söz konusu gezi parkı ve Çarşı olunca sesi kısmakta aynı ilkeleri gereği güya tarafsızlıklarından ve spor dışı olayların sesini kısıyorlarmış. Hmm, bir taraftar grubu düşünün ki, üyeleri hükümete yıkmaya teşebbüs suçlamasıyla gözaltına alınsın, sonra maçta o olaya tepki koymasın. Bu siyaset değil, bu kardeşlik bağı. Sarı ineğin hikayesi vardır. Sürüden kalan son inek aslanlar onu almaya geldiğinde siz beni sarı ineği yerken yediniz, canımı alsanız ne fayda diye biter... Şimdi o hesap. Kahrolsun darbeciler, kahrolsun koltuk sevdasına insanların sokaklarda kahpe kurşunlara gelmesine sessiz kalan sözde demokrat yönetici takımı. Yaşasın bir ağaç kadar hür beyinler, ve bir orman gibi kardeş yürekler.

  Eveeet.Gelelim Fasulyenin Nimetlerine. - Clear

  Bizim çağdaşlar,Jandark'ı çok iyi bilirler ama Rabia'yı bilen azdır.Tıpkı diğerleri gibi...Ancak böyle bir olay denk gelince gazete küpürlerinden öğrenirler.Sonra da Batı aleminin kendisini ve kültürünü,her şey zannederler,üstelik kendilerini çok bilgili kabul edip karşındakini de bilgisizlikle suçlarlar.Kısacası aynı,Batı aleminin arzu ettiği gibi oluvermişlerdir ama durumlarından haberleri bile yoktur.Biri söyleyince de "aşağılıyorsun" diye gocunurlar halbuki "gerçeğin ta kendisi yüzlerine vurulmuştur" ama hoşlanmazlar ve gocunurlar.Bu,ne işe yararsa artık...

  demokrasi mi? - kullaniciadlikisi

  sizinki darbe karşıtlığı değil, şeriat sevdası