'Rabia' simgeli son poz

'Rabia' simgeli son poz
'Rabia' simgeli son poz
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda isimleri geçen dört bakan birlikte son pozlarını dün akşam Pakistan'dan dönen Başbakan Erdoğan'ı Ankara'da karşılarken verdi.

İstanbul’da yürütülen yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Oğuz Bayraktar gözaltına alınmıştı. Barış Güler ile Kaan Çağlayan, "Rüşvet almaya ve vermeye aracılık etmek" suçlamasıyla tutuklanmıştı. Oğuz Bayraktar ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.Operasyonda üç bakanın dışında Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da adı geçmişti.

ÜÇ BAKAN İSTİFA ETTİ

Dört bakandan İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan  ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan  Bayraktar istifa etti.

ÇAĞLAYAN: 'GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKMASI İÇİN GÖREVİMİ BIRAKIYORUM'

Çağlayan, bu sabah yaptığı yazılı açıklamada, bakanlık görevinden ayrıldığını bildirdi. Zafer Çağlayan açıklamasında şunları kaydetti:"17 Aralık tarihi itibariyle gerçekleştirilen operasyonun, hükümetimize, partimize ve ülkemize karşı kirli bir tezgah olduğu çok açık bir şekilde ortadadır. Yakın çalışma arkadaşlarımın ve evladımın da dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için Ekonomi Bakanlığı görevimden ayrılmış bulunmaktayım."

İçişleri Bakanı Güler ise  yazılı açıklamasında, 17 Aralık'ta İstanbul'da gerçekleşen operasyonu "Hükümetimize, partimize, ve ülkemize karşı düzenlenen kirli bir tezgahtır" ifadeleriyle değerlendirdi.Güler, açıklamasında şunları kaydetti: "Oğlumun dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin daha açık şekilde ortaya çıkmasına imkan sağlamak için bakanlık görevinden affımı Sayın Başbakanımıza aynı gün şifaen arz etmiştim. Söz konusu istifa talebimi 25 Aralık 2013 günü yazılı olarak Başbakanlık makamına sunmuş bulunuyorum."

BAŞBAKAN DA İSTİFA ETSİN

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise  bakanlık ve milletvekilliğinden istifa etti. Bayraktar NTV’de yaptığı açıklamada, ‘Başbakan’ın istifa etmesi gerekir’ dedi.
Bayraktar, ''Soruşturma dosyasındaki imar planları Başbakan'ın onayı ile yapılmıştır. Tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Bugün bize bir istifa metni ve deklarasyon metni gönderildi. Böyle bir durumda bunun yanlış olacağını düşünüyorum. Hayırlı olsun'' dedi.

SON POZ

Muhalefetin istifalarını  isteği ve ismi operasyonda geçen dört bakan  dün akşam Pakistan’dan dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı Ankara 'da  karşılarken son kez birlikte görüntülendiler. Bağış'ın 'Rabia' işareti yaptığı fotoğrafın sabahı iki bakanın, öğleden sonra ise  üçüncü bakanın  istifası geldi. Kabine revizyonu yapması beklenen  Başbakan Erdoğan'ın dün gece Ankara'da bazı bakanlarla görüşme yaptığı öne sürülüyor.