Raci Tetik hakkındaki soruşturma savcısız kaldı

Raci Tetik hakkındaki soruşturma savcısız kaldı
Raci Tetik hakkındaki soruşturma savcısız kaldı
12 Eylül'deki işkencelere dair soruşturmaya savcı dayanmıyor. İki savcının görev yeri değişti. Şimdi üçüncüsü bekleniyor. Raci Tetik, bu soruşturmada 1 numaralı sanık.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

12 Eylül darbesi döneminde işlenen işkence suçlarına ilişkin sürdürülen soruşturma savcısız kaldı. Mamak Askeri Cezaevi Komutanı Raci Tetik’in bir numaralı şüpheli olduğu soruşturmada, 3 yıldır bir ilerleme sağlanamadı. Soruşturma savcılarının değiştirilmesi nedeniyle dosya ‘havuza’ alındı. Önümüzdeki günlerde bu soruşturma için yeni bir savcı görevlendirileceği öğrenildi.
12 Eylül darbesinin hayatta kalan mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında darbe suçunda dava açılırken, soruşturmayı sürdüren Savcı Kemal Çetin, o dönemde işlenen ‘işkence ve kötü muamele suçları’ yönünde yetkisizlik kararı vererek dosyayı Cumhuriyet Savcısı Murat Demir’e göndermişti.

1 Numara Tetik

Savcı Demir de darbe mağdurlarının şikayetleri üzerine başta dönemin Mamak Askeri Cezaevi Komutanı Raci Tetik, cezaevi görevlileri ve Ankara emniyetinin ünlü ‘DAL’ gurubu üyeleri hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Savcı Demir önce müştekileri dinledi, ardından şüphelilerin ifadelerine başvurdu. Bu kapsamda soruşturmanın bir numaralı şüphelisi Raci Tetik’in talimatla ifadesi alınırken, Kemal Yazıcıoğlu, Ünal Erkan gibi ünlü isimlerin şüpheli olarak ifadesi alındı.
2010 yılında başlanan işkence soruşturmasında aradan 3 yıla geçmesine rağmen bir arpa boyu yol alınmadı. Savcı Demir, müşteki ve şüphelilerin ifadesini tamamlayıp, iddianameyi yazma aşamasına geçtiği sırada geçen mayıs ayında HSYK tarafından soruşturma savcısının görev yeri değişti. Savcı Demir, Sincan Adliyesi’ne gönderildi. Ankara Cumhuriyet Savcısı, Demir’den sonra soruşturmada Cumhuriyet Savcısı Abdullah Bulgen’i görevlendirdi. Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da ‘iş bölümü değişikliği’ gerekçesiyle Savcı Bulgen’in görev yerini değiştirdi.
Bulgen’in görev yerinin değiştirilmesi üzerine de işkence soruşturması savcısız kaldı. Başsavcılık yetkililerinden alınan bilgiye göre 12 Eylül işkence soruşturmasında henüz bir savcı görevlendirilmedi. Aynı yetkililer “Henüz bir savcı görevlendirilmedi. Soruşturma dosyası havuzda bekliyor. Önümüzdeki günlerde bir savcı görevlendirilecek” değerlendirmesi yaptı. Evren ve Şahinkaya hakkındaki dava sürerken savcılık dönemin sıkıyönetim ve ordu komutanları hakkında da soruşturma başlatmıştı. Savcılık kaynakları Evren ve Şahinkaya hakkında verilen karar kesinleştikten sonra bu soruşturmanın kaderinin belli olacağını ifade etti.

5 No’lu Cezaevi müze olsun

Diyarbakır’da 12 Eylül askeri darbesi, o dönem işkence ve ölümlerle gündeme gelen 5 No’lu Cezaevi önünde protesto edildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Diyarbakır Cezaevi’nin bir insan hakları ve demokrasi müzesi olması lazım. Türkiye ’de insan hakları ihlallerine son verilmesi, yaşam hakkı ihlallerine son verilmesi lazım” dedi. {DİYARBAKIR/DHA}