Radar kuleleri de sorun oldu

Tehlikeli madde taşıyan tankerlerin tehdidindeki İstanbul ve Çanakkale Boğazları'nın sigortası olarak adlandırılan...

İSTANBUL - Tehlikeli madde taşıyan tankerlerin tehdidindeki İstanbul ve Çanakkale Boğazları'nın sigortası olarak adlandırılan 'Türk Boğazları Gemi Trafik Yönetim ve Bilgi Sistemi (VTS) kuleleri, kurulacağı yerlerde çevre halkının tepkisine neden oluyor.
Çevre örgütlerinin, her biri 36 metre yüksekliğinde ve 3.5 metre çapında olan radar kulelerinin sit alanı içindeki ve yeni inşaat yapılması yasaklanan Boğaziçi'ne dikilmesi dolayısıyla Denizcilik Müsteşarlığı
aleyhine açtığı davalar sürerken, çevre halkı da eylemleriyle projeye karşı çıkıyor.
İstanbul Boğazı'nda güvenli geçiş sistemi oluşturmak amacıyla Beykoz Kanlıca'da inşaatına başlanan radara, semt sakinleri dün de tepkilerini sürdürdü.
Sabah erken saatlerde Kanlıca Meydanı'nda toplanan bir grup semt sakini, radar inşaatını yine protesto etti. İnşaat alanına gelen vatandaşlar, radarın yayacağı elektromanyetik dalgaların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olacağını savundu. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan çevre sakinleri, radarın yapılacağı Kanlıca Meydanı'nın tarihi ve turistik bir yer olduğuna da dikkat çekerek, radarın daha uygun başka bir yere yapılmasını istedi. Çevre sakinleri inşaat alanı için ağaçların kesilmesini ağlayarak izledi.
Toplam sekiz kule
Denizcilik Müsteşarlığı'nca gerçekleştirilen 3 trilyon lira maliyetli radar sistemi projesi kapsamında Ahırkapı, Üsküdar, Kandilli, Kanlıca, Beykoz, Rumelikavağı, Garipçe ve Yom Burnu'na sekiz 'insansız' trafik gözetleme istasyonu kurulacak. Sistemin kalbini oluşturacak merkez
İstinye'de.


  ETİKETLER:

  Çanakkale

  ,

  İstanbul

  ,

  çevre