Radar Malatya'ya kurulacak

Radar Malatya'ya kurulacak
Radar Malatya'ya kurulacak
Mutabakat imzalandı. NATO'nun Füze savunma sistemi radarları Malatya'nın Kürecik ilçesine kurulacak

ANKARA - ABD öncülüğünde NATO şemsiyesi altında Türkiye 'ye kurulacak füze savunma sisteminin nereye kurulacağı üzerinde Ankara-Washington-Brüksel hattında prensipte anlaşmaya varıldı. Buna göre 4 alternatiften Muş-Malatya ekseni üzerinde, meskûn mahalden uzak bir alana radar ünitelerinin kurulmasına karar verildi.

Daha önce Adana-İncirlik, Diyarbakır-Pirinçlik-Batman, İskenderun-Hatay ve Muş-Malatya havzalarında olmak üzere 4 ana alternatif değerlendirilmişti. Ancak yapılan son değerlendirmede, uydu fotoğraflarına bakılarak ve Doğu Akdeniz'deki gemilerle Türkiye'nin doğusunu aynı anda görebilme kriterini sağladığından Malatya'ya yakın bir arazi seçildi. Füze savunma sistemi ile ilgili mutabakat zaptı ise bugün imzaladı.Üs Malatya Kürecik'te kurulacak.

BU İLK DEĞİL TARİHTE YAŞANDI

Küba Füze Krizi, ABD’nin Türkiye’ye, SSCB’nin de Küba’ya nükleer başlıklı füze yerleştirmesi ile başlayan, Ekim 1962’de dönemin iki süper gücünü karşı karşıya getiren bu olayda Türkiye de yer aldı.

TÜRK HALKINA 40 YIL SONRA AÇIKLANDI

ABD 1961 yılında Türkiye’nin Manisa-Akhisar'da bölgesine nükleer başlık kapasiteli jupiter füzeleri yerleştirmiş, füze durumları Türk halkına 40 yıl sonra açıklanmıştı. (Mynet)