Radikal haddini öğrendi!

Başbakan Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman ile ilgili tasarrufunun olup olmayacağını soran muhabirimize sinirlendi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman ile ilgili tasarrufunun olup olmayacağını soran muhabirimize sinirlendi. Erdoğan'a sorulan sorular ve yanıtlar şöyle:
Radikal muhabiri: Sayın Başbakan kaza ile ilgili olarak sorumluluk sadece makinistlerle mi sınırlı kalacak? TCDD Genel Müdürü ve sayın Ulaştırma Bakanı ile ilgili bir tasarrufunuz olacak mı?
Başbakan Erdoğan: Acıyı paylaşıyorsan bu soru sorulmaz. Siz hangi kurumda çalışıyorsunuz?
Radikal muhabiri: Radikal.
Başbakan Erdoğan: Çok radikalsiniz. Sorunun cinsi, şekli şemali çok önemli, acı paylaşmıyorsun.
Radikal muhabiri: Acı hepimizin acısı sayın Başbakanım.
Başbakan Tayyip Erdoğan: Acı senin acınsa paylaşıyorsan, bu soru sorulmaz. Önce acaba bu kazanın nedeni nedir? Kaza neden olmuştur? Bunların üzerinde durulur. Soru sormak sizin göreviniz ama hemen ilk sorduğunuz soru, akla ilk gelmeyecek sorudur. Acaba bugüne kadar Türkiye'de meydana gelen kazalarda hep hükümetler istifa etmiş, hep bakanlar mı görevden alınmış? Taa 50'lerden bu yana 10'u aşkın aynı hat üzerinde bu türden kazalar olmuş. Ama hiçbir zaman böyle bir tasarruf aranmadı. Aklımıza gelen her soruda, her kazada kalkıp da pat diye, burada tasarruf sahibi hükümet olur, bakan olur, bunlar hep görevden mi alınır? Bir defa bu konularda haddinizi bilerek soru sorun.
Şu anda arkadaşlarımızın hepsi bu olayın acısını yaşıyorlar. Geceden beri çalışmalarını sürdürüyorlar. Teknik kadrolar çalışmalarını sürdürüyor. Bizim bir taraftan acımız büyükken sizler gelip farklı şeyler soruyorsunuz. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir yeni raylı sistem üzerinde adım atılıyor. Bu adım atılmışken böyle boyutu büyük olan ve maalesef olumsuzlukla karşı karşıya geldik. Bunun üzerinde duralım. Bunlar sadece Türkiye'de değil, dünyanın her yerinde olan şeyler.
'İdeolojik yaklaşmayın'
Önce bunun bilimsel çalışmalarını tekrar yapacağız. Birileri geliyor.
İdeolojik yaklaşım gösteriyor. İdeolojik yaklaşmayın. Bu sorunlar üstünde hep beraber duracağız. Ama bizler ülkenin gelişimine yönelik bu adımları atmayalım mı? Yani bütün bu çalışmalar yine bilim adamları ile birlikte yapıldı. Yine de farklı bilim adamlarının farklı görüşleri olabilir. Ama çoğunluk hangi istikamette toplanıyorsa burada da TCDD bu istikamette kararını vermiştir. Bir heyet oluşturduk. Bu heyet çalışmalarını bir hafta-10 gün sürdürecek. Bu çalışmaların sonunda biz de hükümet olarak bir karar vereceğiz. Ama sizler de bu tür şeylere yaklaşırken insaflı yaklaşın. Bizim işimiz burada, 36 vatan evladı, kardeşimiz bir kazada gitmiş. Ama dünyada bu kazalar yok diye bir olay var mı? Bir de birçok siyasiler bu olayları hemen ranta dönüştürmenin gayreti içine girebilirler. Ama siz de bunlara çanak tutmanın gayreti içine girmeyin. Çünkü burası sadece bir rant meselesi değildir. Ülkenin teknolojik noktada sıçramasını sağlamaya yönelik bir adımdır. Bunu yapmaya mecburuz. Bu adımları atacağız."