Radikal muhabiri İsmail Saymaz'a onur ödülü

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 11 yıl önce kaçak elektriğe karşı mücadele ederken öldürülen Hasan Balıkçı’nın anısına verdiği onur ödülüne, Radikal muhabiri İsmail Saymaz’ı layık gördü. EMO’dan yapılan açıklamada, Saymaz’ın Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin haberleriyle ödüle hak kazandığı belirtilerek “Basın ve siyaset adına yaşanılan kara günlerde İsmail Saymaz bir ışık yaktı. Halkın medyaya güvenini yitirdiği ve insanların haber alma arayışını sosyal medyaya yönelttiği bir dönemde, gazetecilik mesleği ve özgür basının ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu herkese hatırlattı” denildi. Ödül 18 Nisan 2014’te, EMO Olağan Genel Kurulu’nda verilecek.
EMO tarafından iki yılda bir verilen Hasan Balıkçı Onur Ödülü’nün ikinci sahibi Radikal gazetesinden İsmail Saymaz oldu. Daha önce, insan sağlığına ilişkin çalışmaları nedeniyle yargılanan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na verilen bu ödül, ‘mesleğe ve topluma karşı görevlerini yerine getirerek sahip olduğu bilgi, birikim ve her türlü mesleki-toplumsal pratiği, kamu çıkarları lehine kullanmayı etik ve ahlaki bir görev kabul ettiğini gösteren mesleki üretimi ve davranışları’ nedeniyle Saymaz’a verildi. EMO’dan yapılan açıklamada, şöyle denildi:
“İnsan hakkı ihlalleri, düşünce ve ifade özgürlüğü konularında haberleriyle dikkat çeken Saymaz, ülkemiz ileri demokrasi adı altında gerici-faşist bir şekilde yönetilmeye doğru götürülürken, medyada oluşturulan korku ve sindirme girişimlerinin hedefi oldu. İsmailağa ve Gülen cemaatleriyle ilgili soruşturmalar yürüten İlhan Cihaner‘in görevden alınıp tutuklandığı Erzincan Davası başta olmak üzere yazdığı haberler nedeniyle Saymaz, 20’ye yakın davada 100 yılı aşkın hapisle yargılandı. Saymaz, ‘Gezi Parkı Direnişi‘ne yönelik ağır polis saldırılarının yurt çapında protesto edilmesi sırasında Eskişehir‘de 2 Haziran’da öldürülen Ali İsmail Korkmaz‘ın, aralarında sivil polislerin bulunduğu kişilerce dövülme görüntülerini kamuoyuyla paylaştı. (Eskişehir) Vali Tuna tarafından e-posta yoluyla tehdit edildi.”