Radikal muhabirine Sedat Simavi ödülü

Radikal muhabirine Sedat Simavi ödülü
Radikal muhabirine Sedat Simavi ödülü
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 2013 Sedat Simavi Ödülleri belli oldu. Radikal Muhabiri İdris Emen, "Çocuklarımızı kurtarın/Adıyaman-Suriye cihat hattı" haberiyle övgüye değer görüldü.

Radikal - Gazetecilik alanında en saygın ödüllerden sayılan ve 1977’den bu yana verilen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Sedat Simavi Ödülleri'ni kazananlar açıklandı.

Sedat Simavi ödülleri her yıl “Gazeteci, sanatçı, yazın, spor ve bilim insanları” gibi kategorilerde veriliyor. Bu yılki ‘gazetecilik’ ödülünü ‘’Uludere’de Ölüm Yolculuğu - Herkes Biliyor Ama Adı ‘Kaçak’” başlıklı haber ve fotoğraflarla Milliyet Gazetesi muhabiri Namık Durukan aldı. Seçici kurul Radikal muhabiri İdris Emen’i, “Çocuklarımızı Kurtarın/Adıyaman – Suriye Cihat Hattı” adlı haberiyle övgüye değer buldu. Radikal muhabiri Emen, El Kaide’ye katılmak için Adıyaman’dan Suriye’ye giden gençlerin hikayesini yazmıştı. Ödüller 24 Aralık Salı günü saat 19.00’da The Marmara Taksim Oteli’nde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Adıyaman - Suriye cihat hattı


Diğer dallarda ödül alanlarsa şöyle:

RADYO:
Atilla Güner RS FM’de yayınlanan, “Atilla Güner’le Akşam Postası – Gezi Parkı Olaylarının Takibi” adlı radyo programıyla ödül alırken, Esengül ŞAHİN’i Yön Radyo’da yayınlanan “Pervanelikte On Dört Bin Yıl: Ali Ekber Çiçek” adlı radyo programı övgüye değer görüldü.

TELEVİZYON:
Nebil Özgentürk CNN TÜRK’de yayınlanan,“Sanatımızın Hatıra Defteri” adlı televizyon programı ile ödül alırken, Lütfi Özarslan ile Tekin Demirel de TRT’de yayınlanan, “Dünyanın Yükü” adlı ortak televizyon programıyla övgüye değer görüldü.

EDEBİYAT:
Hasan Ali Toptaş, “Heba” adlı romanıyla ödül aldı.

SOSYAL BİLİMLER:
Cahit Kayra, “Cumhuriyet Ekonomisinin Öyküsü 1923-1950 / Devletçilik: Altın Yıllar” adlı eseriyle ödül alken,
Muazzez İlmiye Çığ, “Sümerliler Türklerin Bir Koludur” adlı eseri nedeniyle övgüye değer görüldü.

FEN BİLİMLERİ:
Doç. Dr. Mehmet Hakan Erkut, “Karadeliklerden Yüksek Frekanslı Kuazi-Peryodik Salınımlar Üzerine” adlı eser ile övgüye değer görüldü.

SAĞLIK BİLİMLERİ:
Prof. Dr. Işıl Berat Barlan, “Allerjene Özgü İmmunoterapide Yeni Bir Yöntem: Subkutan ve Sublingual Yolun Kombinasyonu” adlı çalışmasıyla ödül alırken, Prof. Dr. Arzu Karabay Korkmaz ile Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Yıldız Ünal– Yrd. Doç. Dr. Şirin Korulu Koç’u “Speedyringo Proteininin Nörodejenrasyondaki Anti-Apoptotik Etkileri” adlı ortak çalışma övgüye değer görüldü.

GÖRSEL SANATLAR:
Cansen ERCAN,
“Evin Sanat Galerisi Resim Sergisi” ile ile ödül aldı.

SPOR:
Vakıfbank Bayan Voleybol Takımı,“Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Kupası Şampiyonu ve Kadınlar Dünya Kulüplerarası (FIVB) Voleybol Şampiyonu” olması nedeniyle ödül aldı. Kurul ayrıca, Gamze BULUT’u “Atletizmde (23 Yaş Altı 5000 metrede) Avrupa Şampiyonu olması nedeniyle övgüye değer gördü.