Radikal muhabirlerine ÇGD'den kent ödülü

Radikal muhabirlerine ÇGD'den kent ödülü
Radikal muhabirlerine ÇGD'den kent ödülü

Çağdaş Gazeteciler Derneği, 'Yılın Başarılı Gazetecileri' ödül töreni Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde yapıldı. Radikal muhabirleri Elif İnce ve İdris Emen ‘1 Bostan 3 Proje’ adlı haberle kent haberi dalında verilen ‘Behzat Miser Haber Ödülü’nü aldı.
ÇGD Özel Onur Ödülü, Gezi olayları döneminde öldürülen Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan ve Medeni Yıldırım’ın ailelerine verildi. Törene katılan Ayvalıtaş ve Korkmaz ailelelerinin temsilcileri, bir evlat kaybettiklerini ama milyonlarca evlat kazandıklarını söyledi. Haber ödülü Yurt Gazetesi’nden Ömer Ödemiş’e, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü; Evrensel Gazetesi’nden Hasan Akbaş’a, Mustafa Ekmekçi Haber Ödülü; Birgün Gazetesi’nden Can Uğur’a, Rafet Genç Haber Ödülü; Cumhuriyet Gazetesi’nden Sinan Tartanoğlu’na verildi. Behzat Miser anısına verilen Kent Haberi Ödülü’nü Radikal Gazetesi’nden İdris Emen ve Elif İnce’ye ödüllerini genç yaşta hayata veda eden Radikal mühebiri Behzat Miser’in kızı Helin Zeynep Miser sundu.
TV Haber Ödülü’ne ise Kanal D’nin ‘İrfan Değirmenci’yle Günaydın’ programı layık görüldü. Van Depremi’nde yaşamını yitiren DHA muhabirleri anısına verilen Cem Emir-Sabahattin Yılmaz Unutulmayacaklar Haber Ödülü; Sabah Gazetesi Diyarbakır Bürosu’ndan Özgür Cebe’ye, İnceleme-Araştırma Taraf Gazetesi’nden Tuğba Tekerek’e, Röportaj dalında Gezi’ye katılanların aileleleri ile yaptığı haber röportajı için Cumhuriyet Gazetesi’nden Meltem Yılmaz’a, İzzet Kezer Fotoğraf Ödülü Gezi olaylarındaki görüntüleriyle Hürriyet Daily News’ten Selahattin Sönmez ve AFP’den Adem Altan’a, Fotoğraf Ödülü Mustafa Balbay’ın çocuklarına kavuştuğu anı görüntüleyen Cumhuriyet Gazetesi’nden Necati Savaş’a verildi. Gezi olayları sürecinde yaptığı sayfa tasarımlarıyla Birgün Gazetesi’nden Barış İnca ‘Sayfa Düzeni’ ödülünü alırken, Kanal B’den Özlem Türkmen Televizyon Belgeseli, BBC Türkçe Haber’den Mahmut Hamsici, internet Haberciliği Ödülü’nü, Avrasya Türk’ten Ünsal Ünlü Ankara ’dan Her Sabah ile Radyo Programı Ödülünü aldı. Yerel Haberler ödülleri ise Karadeniz Gazetesinden Şükrü Üçüncü’ye, Marmaris Gündem’den Ender Türkkan’a ve Samandağı Gazetesinden Şahiye Say’a verildi. Dayanışma Ödülü ise Gezi olayları süresince yayın yapan ‘Çapul TV’ye verildi. Törenin ardından opera sanatçıları Hayriye Abakay ve Tuncer Tercan davetlilere bir konser verdi.