Radikal okurları: Gezi Parkı, İstanbul'un Central Park'ı olsun!

Radikal okurları: Gezi Parkı, İstanbul'un Central Park'ı olsun!
Radikal okurları: Gezi Parkı, İstanbul'un Central Park'ı olsun!
İstanbul Gezi Parkı'nın yerine yapılacak AVM'ye tepkiler sürerken, konu ile ilgili ne düşündüklerini Radikal okurlarına sorduk. İşte gelen yanıtlar...

Gezi Parkı'na yapılması planlanan AVM inşaatına tepkiler sürerken, dün Radikal gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can tarafından ortaya bir öneri atıldı: "Gezi Parkı yok edilmesin, daha da genişletilerek İstanbul 'un Central Park'ı olsun!" İki gündür gündemdeki yerini koruyan bu tartışmayı bir anketle taçlandırarak okuyucularımızın görüşlerini aldık.

Gerek sosyal medyada, gerekse Radikal.com.tr'de fikirlerini belirtenlerin çoğunluğu ortak bir paydada buluştular: "İstanbul'a daha fazla yeşil alan istiyoruz!" Bu doğrultuda, ankete katılanların yüzde 86'sı Gezi Parkı'nın, Central Park gibi genişletilmesinin olumlu olacağını ifade ederken, yüzde 12'si ise parkın bu haliyle korunması gerektiğini belirtti. Radikal'in Facebook sayfasında gerçekleştirilen tartışmada ise takipçilerimiz, Gezi Parkı'nın akıbetinin ne olması gerektiği ile ilgili görüşlerini paylaştı. Sözü fazla uzatmadan sosyal medyada Radikal okurlarının Gezi Parkı'nın akıbeti ile ilgili neler konuştuklarına bakalım;

Melih Günel: Gezi Parkı aynı haliyle kalsın diye çabalayan bunca kişiye biber gazlarıyla karşılık veren bir yönetimden Gezi Parkı Central Park'a dönüşsün diye umut etmek tam bir Türk işi olur.

Bayram Yılmaz: Şimdi biz bu durumda olsun dersek ekolojik terörist oluruz değil mi? Hopalı olarak doğa için bir kez eşkıya oldum, Gezi Parkı içinde terörist olurum...

Mavi Yeşil: Çevredeki binalar yıkılsın, yeşil alanlar yapılsın!

Yusuf Kaya: istanbul'un hepsi park olsun, binadan ne fayda var ki.

Kàdir Kırıcı: Peyzaj mimarlığı ögrencisi olarak canı gonülden isterim böyle bir şeyi. Central Park'ın bir benzeri neden istanbul'da olmasın ki?

Hatice Tas: Park olarak kalsın.

Zulha Iskyldz: Olsun tabii ki. İstanbul gibi, kalabalığın, binanın, kirin içinde boğulmuş şehrin nefes alacağı yeşillikleri azaltmak değil, çoğaltmak bu neslin görevi olmalı. Bunu çocuklariımıza borçluyuz biz.

Erhan Gülen: Başbakan istedi, rezidans olacak. Boşuna debelenmeyin dedi kendileri. Hayal kurmayın yani.

Fırat Odabaş: İnsanların ne işi var parkla bahçeyle. AVM yapılsın şehrin dört bir tarafına. İnsanlar gitsinler özgürce alışverişlerini yapsınlar, Starbucks'ta kahve içsinler, Mango'dan alışveriş yapsınlar, Mcdonalds'da yemek yesinler.

Hüseyin Emiroğlu: Bu projeye destek vermem söz konusu olamaz. Dolmabahçedeki stat orada durduğu sürece.

Yaşar Kul yeşil: Olmayan yaşam alanlarında insanlar gergin olur, tabi ki de büyütülsün istanbul'un ortasında nefes alınacak huzurlu kocaman bir bahçe olsun!

Bahri İşlek: Mecidiyeköy'deki eski GS stadı bu iş için mükemmel bir alandı ama rant hırsı galip geldi maalesef ...

Ozay Bakırhan: Yapılsın valla, 20 tl giriş ücretine razıyım.

Anıl Yolcular: Ne gerek var rezidans yapalım, AVM yapalım tıkılalım içine robotlaşalım!

Mehmet Şaylı: bu güne kadar hava bedava su bedava, yaşamı ucuza getirdik! rekabetçi sistem ne yapar eder her şeyi paralı hale getirir, kuşkunuz olmasın.bununla yetinse eyvallah! yeşil alanları parça parça yok ederek yaşam alanlarını yaşanamaz hale getirir.her yıl yüzlerce canlı türü yok oluyor nedenmi? cevabını bulmak için sakın gecikmeyelim! torunlarımızın yaşam hakkına saygı duyuyorsak tabii.

Hakan Karcı: Oraya da beton yığını dikilecekse hiç dokunmasınlar. Gezi parkını büyütmek ayrıca tartışılacak bir konu. Asıl şehrin diğer bölgelerinde yeşil alan artırılmalı!

Siz de Gezi Parkı'nın akıbeti ile ilgili görüşlerinizi paylaşmak istiyorsanız, Radikal Facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


  http://www.radikal.com.tr/113562111356213

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Evet burasi Central Park olarak Istanbula yarasir yakisir! - mlkr

  Unutmayalim Istanbul parklarin insa edilmis alanlara orani acisindan dunyanin en kotu sehirlerinden biridir! Taksim gezi acik alaninin bir central park olarak dusunulmesi Osmanlida baslayan ciliz bir kamu parkcilik hareketinin ilk defa Cumhuriyet tarihinde degerli "direniscilerce " palazlandirilmasi oluyor. Kendilerini kutluyorum. Boston ve New York' ta Central Park gibi kocaman parklarin yaraticisi Olmstead'in de ruhunu sad ediyorsunuz.G

  PARK - HARAYDIN

  O parkın m2 sinden haberin var mı senin? Havadan demogoji ile tepişme yerine gerçeklerle uğraşın. İstanbul da kişi başına 75 m2 yeşil alan olması gerekir, İstanbul'a yakışan hizmet için, şu anda tam bir kepazelik 4m2. oysa kanun en kötü şartlarda en beceriksiz ellerde alt sınır 10m2 diyor, bu AB de 22 m2, rekor 155 m2. Yeldeğirmenleri ile tepişme yerine, imkansızı isteyip kargaları güldürmek yerine gerçeklerle uğraşın. İstanbul'da 5km2 lik 10 adet park yeri ayrılarak bunun etrafına gökdelen dikilmesini böylece kişi başına yeşil alanın sadece 3m2 artacağını artık görün. Her mahalleye 100bin m2lik park yapılırsa yüksek bina yapma hakkı doğacağını haykırın. O dediğiniz yerde C.Park olmaz, çünkü sizin m2 den haberiniz yok. Ancak kentsel dönüşümle katlar yükseltilirken 200bin, 500bin, 1,2,5km2 lik park alanı ayrılarak çevresine yüksek bina yapılması için gökkubbeyi betona ve paraya tapanların üstüne yıkacak kadar sesinizi çıkarın.

  Taksim AVM olsun - ohabey

  Ben yetmez ama evet diyorum. Taksim tek bir AVM catisi altinda birlessin. AVM namaz saatlerinde bosaltilip cami olarak islev gorsun.Bu teklifime hayir diyen statukocudur. Darbecidir. Gemalistir. Gomunistir. Ajandir.