'Radikal okuyun!'

Devlet Bakanı Çubukçu, bütçe görüşmelerinde ödenek ve personel yetersizliğinden yakındı ve Malatya'da çocuk döven çalışanların firmasının CHP'li olduğunu söyledi. CHP'li Özyürek: "Çocuk muhbir olur mu? Yıldırım Türker'in Radikal 2'deki yazısını okuyun."

ANKARA - Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, bütçe görüşmelerinde Malatya'daki 'çocuklara işkence' skandalını gündeme getirmemeye özen gösterdi ama yine bu konuda konuşmaktan kurtulamadı.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün SHÇEK, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü ile Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nın 2006 bütçeleri görüşüldü. Çubukçu konuşmasında, çocuk yuvalarında kapasitenin yetmediğini rakamlarla ortaya koyduktan sonra, bu kurumların daha fazla maddi imkânla desteklenmesi gerektiğini söyledi. Çubukçu, Malatya olayı sonrası yöneltilen eleştirilere hiç değinmedi.
CHP'li Ali Kemal Deveciler toplantıda AKP'nin kadrolaşmasına dikkat çekerek, "AKP iktidarında SHÇEK'te üç genel müdür ve 81 il müdürü değiştirilmiştir" dedi. AKP'li Ali Osman Sali ise "Dezavantajlı gruplar konusunda sınıfta kalmış bir toplumuz. Bu konuya gerekli kaynağı aktarmıyoruz" diye konuştu.
Ziyaret tartışması
CHP'li Ali Kemal Kumkumoğlu, Çubukçu'nun sunuş konuşmasını eleştirerek, "Bakanı duyan da der ki 'Bu bakanlığın hiçbir sorunu yok.' Ama Malatya'da bir çocuğun, 'Beni sev' dediğine bakılırsa, bu doğru değil. Belli ki birileri sayın bakana, 'Bu konuya girme, yuvarlayarak geçiştir' demiştir" diye konuştu. Malatya'daki olayın ortaya çıkmasının ardından Çubukçu'nun gezisini yarıda kesmediğini hatırlatan Kumkumoğlu, Çubukçu'ya, "Ne olsaydı siz geri dönerdiniz? Madem gerek yoktu, beş gün sonra niye Malatya'ya gittiniz? SHÇEK Genel Müdürü, istifa edeceğini söyledi mi? Dediyse siz ne söylediniz?" diye sordu.
CHP'li Mustafa Özyürek de bakan Çubukçu'ya, "'Çocuğun bir damla gözyaşına değişeceğim hiçbir görev yok' dediniz. Ama bir damla değil, sel olan gözyaşları vardır. Artık bu makamı feda etseniz çok iyi olur" diye seslendi. AKP'lilerin "Popülizm yapıyorsun" demesi üzerine Özyürek, Çubukçu'nun, 'her kurumda en az dört muhbir çocuğu olduğu' yönündeki sözlerini hatırlatarak, "Nasıl olur da insan, zavallı çocukları muhbir yaptığı için övünür?" dedi. Özyürek, Çubukçu'ya Yıldırım Türker'in Radikal 2'de yayımlanan yazısını okumasını önerdi.
TRT'de yayınlanan bir programda, "Kadın, yaşamak için çalışmak zorunda değildir. İslam bunu öngörüyor" denildiğini ifade eden CHP'li Kılıçdaroğlu ise, "Kadının statüsünü geliştirmeden sorumlu bir bakan olarak, TRT'ye uyarı yaptınız mı?" diye sordu.
CHP'lilerden tepki Oldukça gergin olduğu görülen Çubukçu ise soruları yanıtladığı yarım saatlik konuşmasında 'can alıcı konulara' girmemeyi tercih etti. Malatya'da SHÇEK'e 'bakıcı anne sağlayan' temizlik firmasının sahibinin CHP'li olduğunu söyleyen Çubukçu, "Siyasi sorumluluğunu taşıdığım makamın ağırlığına uygun hareket ettiğimi düşünüyorum. En hızlı şekilde sorumlular hakkında işlem yapıldı" demekle yetindi. CHP'liler bu sözlere tepki gösterdi.
Bu arada CHP'li milletvekilleri, Çubukçu'nun 79 trilyon lira ek ödenek isteğine destek verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7631837631830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.