Radikal yazarları istifaları yorumladı

Radikal yazarları istifaları yorumladı
Radikal yazarları istifaları yorumladı
Radikal yazarları rüşvet yolsuzluk operasyonunda oğulları tutuklanan İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın istifasını yorumluyor

 

MURAT YETKİN: İstifaları gecikmiş ve yetersiz olarak saymak mümkün

"İstifalar bir hafta önce, yolsuzluk soruşturmasının ilk duyulduğu gün verilse ve kabul edilseydi, Başbakan Tayyip Erdoğan bu işten puan dahi kazanabilirdi.
Bakanların ‘soruşturmanın selameti için’ istifa ettikleri beyanları, bir hafta önce anlamlı olurdu, bugün daha çok mecburiyet ifade ediyor. Geldiğimiz noktada Erdoğan’ın artık bakanlarının yükünü daha fazla taşıyamadığı, taşımak istemediği için feda ettiği algısı var. Örnek vermek gerekirse, dünyanın her yerinde, Ekonomi Bakanının istifasına ‘belirsizlik’ endişesiyle borsa düşerek tepki verir, Türkiye ’de istifa duyulunca borsa yükseldi. Ben Bakanlar Kurulu değişikliğinin, zaten Belediye seçimi nedeniyle açıklanacak 3 isme ek olarak gelen 2 isimle, yani 5 isimle sınırlı olmayacağına, daha fazla ismin koltuğunu kaybedeceğine inanıyorum.

KORAY ÇALIŞKAN: Güç ve geç istifa yetmez


Muammer Güler ve Zafer Çağlayan sonunda istifa etiler. Demokratik teamüller açısından hiçbir kıymeti olmayan istifalar bunlar. Öncelikle yolsuzluğa kendileri ya da aileleri bulaştıysa, varsa kanıtları kırmızı plakalı arabalarıyla yok etmiş olabilirler. Dahası özellikle Muammer Güler siyasi hayatını bitirecek bir adım atarak, kendisinin ve çevresinin karışmış olabileceği bir olası yolsuzluğu örtmek için soruşturmayı yapan yüzlerce polis müdürünü görevden aldı. Bu aslında yolsuzluğun canlı kanıtıdır. Dahası yolsuzluk okların Erdoğan’ı gösterdiği şüphelerini artırmaktadır. Pislik kumaşta ne kadar kalırsa leke o kadar derin iz bırakır. Bu yüzden sekiz gün sonra gelen güç ve geç istifa yetmez.

Erdoğan'a TOKİ Depremi

Erdoğan Bayraktar'ın istifası diğer istifalara benzemiyor. Hem bakanlıktan hem de vekillikten istifa eden Bayraktar, dokunulmazlık zırhını da iade ediyor. Bu kendisine Erdoğan'a dokunmadan hiçbir şey yapılamayacağını ve dolayısıyla yolsuzluk operasyonunda bütün okların Başbakanı gösterdiğinin kanıtı. Erdoğan'ın bugunkü konuşmasındaki bariz moralsizlik de bu nedenle. Bayraktar'ın "attığım her imza Erdoğan'ın talimatıyla" demişti. Dolayısıyla benim istifam onun da istifası demiş oldu. Erdoğan sağ kolunu kesip vermesi zaten daha az bir kan kaybına yol açmazdı. 

AHMET İNSEL: BAYRAKTAR'IN DEMECİ DÖNÜM NOKTASI

Erdoğan Bayraktar'ın istifa ederken NTV'ye verdiği açıklama, Başbakan'ın bütün savunma sistemini çökertecek nitelikte. Normal bir demokraside, bir başbakanın görevinde kalması artık mümkün olmaz. Bayraktar daha bu sabaha kadar Başbakan'ın yapılmış olmasıyla çok övündüğü birçok işin yöneticisi, uygulayıcısı, Başbakan'ın yakın çevresinde yer alan bir kişiydi. Açıklamasında, Başbakan'ı ve hükümeti kurtarmak için istifa etmeye zorlanmasını kabul etmediğini belirtiyor. Başbakan'ın emriyle yapılan işlerle ilgili soruşturmalar yürütüldüğünü hatırlatıyor ve "ben istifa ediyorsam, Başbakan da istifa etsin" diyor. Bayraktar'ın demeci Erdoğan ve hükümeti için çok büyük bir dönüm noktasıdır. Bu demeçten sonra, Erdoğan'ın başbakanlık makamını işgal etmesinin meşruiyeti açıkça sorgulanacaktır. Ama görünen o ki Erdoğan, "meselenin yolsuzluk olmadığı", bunun "hükümete ve Türkiye'ye karşı komplo" olduğu iddiasını sürdürecek, karşı hamlelerini devam ettirecek. Ama Bayraktar'ın demecini herhalde komplonun parçası olarak gösteremeyecek. Bu stratejinin seçmenleri ne kadar ikna ettiğini üç ay sonraki yerel seçimler gösterecek. Ama artık bu monolitik görünümlü AKP ve Tayyip Erdoğan sonrasının kapısının açıldığını söyleyebiliriz.


  http://www.radikal.com.tr/116796111679615

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  anket - nikbinliks

  anket siz adım atmayan bir başbakanımız olduğu için ve anket ler ancak bitirilebildiği için anket sonuçlarına bakmıştır,muhtemelen ciddi bir oy kaybı da olduğu için böyle bir yola başvuruldu, fakat'bayrağı' başkası dikti.başlama düdüğü yeni çaldı.hade bakalım...

  MADEM BU KOMPLOYDU!.. - Kara Ismail

  Madem ki, bu ayakkbi kutularinda yaklanan paralar,para makinalari,tapeler ic ve dis guclerin bir operasyonuydu; neden bu bakanlar istifa etti?(istifa ettirildi)Madem ki yolsuzluk, hirsizlik, kara paralar uluslararasi guclerin Akp'ye karsi yaptigi kirli bir tezgahti;o zaman neden bakanlarin eline bir istifa mektubu sikistirip, istifalarini istediniz? Eger,iddia ettiginiz gibi bir dis ve ic 'dusman'isiyse yazik degil mi bu baknlara? Onlar basbakan ne derse desin, ne yaparsa yapsin basbakani 'yedirmiyorlar!.. Bu bir celiski degil mi? Madem bu basbakana ve Akp'ye veya Turkiye'nin yuruyusune karsi yapilan bir komploydu neden neden bakanlari komploculara kurban ettiniz?

  ... - diğer yaşam formu

  Bu istifalarin demokratik ya da politik teamüllerle hicbir ilgisi yok. Emniyetteki ve yargidaki düzenlemeler, yer degistirmelerle ilgisi var. Cünkü bunlar her halukarda yapilacakti, yapilmaliydi. Bu islemlerin tamamlanmasi beklendi. Ilk günden istifa etselerdi, yeni atanan icicleri bakaninin bu degisiklikleri yapmasi daha da kötü bir imaj cizeceginden ve onun üzerine yapisacagindan, gönderilmesine karar verilmis eskilere yaptirildi ki, yeni atanacak icisleri bakaninin önü temizlenmis olsun..

  Mizrak... - sonbarikat

  Evet, mizragi cuvala degil, coraba sigdirmaya kalkinca iste böyle oluyor. Olmasi gereken ise, her "muz cumhuriyeti" olmadigini iddia eden uygar, demokratik bir ülkede, böylesi korkunc ithamlarla karsi karsiya kalan bir hükümetin, -en azindan adi gecen bakanlarin- ayni gün istifa ederek, yarginin sonucunu beklemesiydi. Bizde ise "yedirmeyiz" edebiyatiyla, sadece kendilerinin "yiyecegini" kamuoyuna ala-ü vala ile deklare eden, bindirilmis kitalarin önünde yedi düvele savas acan, ama artik toplumun genis kesimlerinin yükselen infiali karsisinda geri adim atan bir yapi var. Yanliz burada en dikkat cekici olan, milletvekilliginden de istifa eden -neden bu kadar beklediyse artik- bir bakanin ilginc aciklamasi: "Basbakanin da istifa etmesi gerekir"... Ne diyelim, günaydin!!!

  Hemen İstifa mı? - Clear

  İstifa gerekliydi ve oldu ama neden değersizmiş pek anlamadım.Neyin ne olduğu belirginleşmeye başlamadan istifa,öyle mi? Haber duyulur duyulmaz istifa,he mi? Eee,o zaman kimi istida ettirmek isterlerse,bir haber ortaya atıp sansasyon yapsınlar,sonra gelsin istifalar,kıs kıs ve gevrek gevrek gülünsün,ovuşturulsun avuçlar,böyle mi olmalı? Bizim oralarda buna uygun bir laf vardır "Senin anan güzel mi?" diye...