Radikal'den özür: 'İlahiyatçı' haberi hatalı

Radikal'in dünkü, 'Milli Eğitim, tüm ilahiyat mezunlarını öğretmenlik yükselme sınavından muaf tutuyor' haberi hatalı. Bakanlık YÖK'le uyumlu olarak yüksek lisans ve dengi eğitim alanları muaf tutuyor.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Remzi Kaya öğretmenlerin kariyer basamaklarında yükselme sınavından (KBYS) muaf tutulanların, tüm ilahiyat fakültesi mezunu öğretmenler değil, ilahiyatta yüksek lisans yapan öğretmenler olduğunu açıkladı. Radikal'de dün yer alan haberde ise YÖK'ün sadece Ankara Üniversitesi İlahiyat ile Atatürk Üniversitesi İslami Bilimler Enstitüsü'nü bitirenlerin muaf olabileceği bildirilmesine karşın MEB'in tüm ilahiyat mezunlarını KBYS'dan muaf tuttuğu yazılmıştı.
Haberimizdeki hatayı düzelten Remzi Kaya, MEB'in, sadece YÖK'ün yazılarında çizdiği kapsama dahil olan ve eğitimleri yüksek lisansa eşdeğer sayılan ilahiyatçıların, diğer yüksek lisanslılar gibi kariyer sınavından muaf tutulduğunu açıkladı.
Kaya, tüm yüksek lisans mezunlarının yasayla Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı'ndan muaf tutulduklarını belirterek, "Ancak ilahiyat mezunu olup kendi alanında yüksek lisans yapan öğretmenlerle ilgili tereddütlerimiz oldu. Aynı şekilde Ankara İlahiyat ve Atatürk İslami Bilimler Fakültesi'nde 5 yıl öğrenim görmüş öğretmenlerimiz de bize başvurarak muaf tutulmaları gerektiğini savundular. YÖK'e 'Bu bölümler yüksek lisanslı sayılır mı sayılmaz mı?' diye sorduk. Onlar da 'Evet, sayılır' yanıtını verince hepsini muaf tutmak zorunda kaldık" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7589337589330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.