Radikal'e Musa Anter ödülü

Radikal'e Musa Anter ödülü
Radikal'e Musa Anter ödülü
Musa Anter ve Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri'nin sonuçları açıklandı. Türkçe haber dalında bu yıl gazetemiz muhabirlerinden Mesut Hasan Benli "Samimiyetine güvenilmez' Kürtler" haberiyle birinciliğe layık görüldü.

ANKARA  Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerinin ortak düzenlediği Musa Anter ve Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin 21’incisinde ödüller sahiplerini buldu. Türkçe haber dalında birinciliği, Gazetemiz muhabirlerinden Mesut Hasan Benli’nin “Samimiyetine güvenilmez’ Kürtler” haberi birinciliğe layık görüldü. Dicle Haber Ajansı’ndan (DİHA) Hayri Demir ve Hasan Yoldaş’ın “İşte ambulansın Şahin Öner’i karakoldan aldığının kanıtı” haberi aynı dalda ödüle layık görülen bir diğer eser oldu.

Mesut Hasan Benli’nin ödüle layık görülen haberi, 12 Eylül darbesinden 3 ay önce hazırlanan ve Kenan Evren imzasıyla Haziran 1980 tarihinde tugay ve alay komutanlıklarına gönderilen ‘İç Tehdit Raporu’nu içeriyordu. Raporda; Kürtler, Kürt aşiretleri, Aleviler, Ermeniler, Rumlar, Yahudiler, Süryaniler, sol gruplar ve tarikatlara ilişkin değerlendirmelere yer veriliyor, bu gruplar adeta ‘iç düşman’ olarak niteleniyordu.

JURİ ÖDÜLÜ
Türkçe haber dalında Jüri Özel Ödülleri ise Dicle Haber Ajansı’ndan Güler Can ve Hülya Emeç’in “Bir fotoğrafın tanıklığı” haberine, ayrıca “Yazılamayan haberleri” için tüm tutuklu ve hükümlü gazeteciler adına en son tahliye olan Evrensel Gazetesi’nden Sadiye Eser’e gitti.

KÜRTÇE HABER
Kürtçe haber dalında birincilik ödülü “Derwêşê folklora kurdî” haberiyle Dildar Aryen’e verildi. Jüri Özel Ödülleri ise, “El-Qaîde+ Hîzbûllah+ El Nusra= Komkujiya Kurdan” haberi ile Ömer Tur ve Enwer Şîn ile “Jina ku cerdevan tecawizê wê kir dawî li jiyana xwe anî” haberi ile DİHA muhabiri Erdoğan Altan’a verildi.

AKYOL’A ÖDÜL
Kadın haber ve habercilerine verilen “Gurbetelli Ersöz Özel Ödülü”ne Türkiye ’de tek kadın haber ajansı olan JINHA layık görülürken, geleneksel Emek Ödülü ise, uzun yıllardır Kürt basınına verdiği emeklerden dolayı Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmenlerinden Hüseyin Aykol’a verildi.

FOTOĞRAF
Fotoğraf dalında ise Jüri üyeleri, yarışmaya katılanlar arasında ödüle değer fotoğraf bulamadığından dolayı bu yıl verilmemesini kararlaştırdı.

KARİKATÜR
Karikatür birincilik ödülü “Göğün Rengi” eseriyle katılan Musa Keklik’e verildi. Karikatür jürisi ayrıca, “Adalet” isimli eseri ile Bêrîvan Ayral, “Göç” isimli eseriyle Mahmut Ulusan ve “Üç- Beş Ağaç- Üç- Beş İnsan” eseriyle Mürteza Dağ’a da Jüri Özel Ödülü’nü layık gördü.

ÖDÜLLER 20 EYLÜL’DE SAHİPLERİNE VERİLECEKÖdüller, 20 Eylül Cuma günü Diyarbakır’da düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.