Radikal'e Sedat Simavi ödülü

Radikal muhabiri Emen, Türkiye'den Suriye'ye 'cihat' için giden çocuklar haberiyle ödül aldı. Emen, "Bünyamin Aygün bırakılsın" dedi.

Gazetecilik alanında en saygın ödüllerden sayılan ve 1977’den bu yana verilen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC) Sedat Simavi ödülleri sahiplerini buldu.
The Marmara Oteli’nde düzenlenen törende ‘Çocuklarımızı Kurtarın/Adıyaman-Suriye Cihat Hattı’ adlı haberiyle seçici kurul tarafından övgüye değer bulunan Radikal muhabiri İdris Emen, ödülünü Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila’nın elinden aldı.
Emen Suriye’de rehin alınan Milliyet gazetesi muhabiri Bünyamin Aygün için ‘‘Geçen sene beraber Suriye’ye gittik. Bütün gazeteciler olarak Bünyamin’in bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Bünyamin’in geri gelmesini bekliyoruz’’ dedi. Bila, Bünyamin Aygün için,‘’Bünyamin’in kurtulması için kamuoyunun desteğine ihtiyacımız var” dedi. TGC Başkanı Turgay Olcayto da Bünyamin’in bir an önce ülkemize dönmesi için Dışişleri Bakanlığı’na bir mektup yazdıklarını söyledi.

Ödül alanlar

Törende gazetecilik, radyo, televizyon, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri, görsel sanatlar dallarında ödül verildi. Ödül alanlar şöyle: ‘Uludere’de Ölüm Yolculuğu/Herkes Biliyor Ama Adı ‘Kaçak’ başlıklı haber ve fotoğrafları ile Namık Durukan. RS FM’de yayımlanan, ‘Atilla Güner’le Akşam Postası – Gezi Parkı Olaylarının Takibi’ adlı radyo programıyla Atilla Güner. CNN TÜRK’te yayımlanan, ‘Sanatımızın Hatıra Defteri’ adlı televizyon programı ile Nebil Özgentürk. ‘Heba’ adlı romanıyla Hasan Ali Toptaş. ‘Cumhuriyet Ekonomisinin Öyküsü 1923-1950 / Devletçilik: Altın Yıllar’ adlı eseriyle Cahit Kayra. ‘Allerjene Özgü İmmunoterapide Yeni Bir Yöntem: Subkutan ve Sublingual Yolun Kombinasyonu’ çalışmasıyla Prof. Dr. Işıl Berat Barlan. ‘Evin Sanat Galerisi Resim Sergisi’ ile Cansen Ercan . ‘ Avrupa Voleybol Konfederasyonu Kupası Şampiyonu ve Kadınlar Dünya Kulüplerarası Voleybol Şampiyonu’ Vakıfbank Bayan Voleybol Takımı.