Radikal'in gurur günü

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerine verildi. Radikal'den Bülent Mumay, Muhittin Danış ve Betül Kotan Atak ödül alan isimler oldu
Haber: A / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC) Başkanı Orhan Erinç, Türk basınının, bugüne kadar benzeri görülmemiş bir süreçten geçtiğini söyleyerek, "Gazetecilik faaliyetlerinin suç sayılması döneminde, henüz düşünce aşamasında olan, tamamlanmamış, kitaplaşmamış yazıların suç sayılması bir yana, el konulanların dışındaki örneklerinin silinerek, imha edilmesi ifade özgürlüğü konusunda varılan noktanın vahametini ortaya koymaktadır" dedi.
TGC’nin bu yıl 51’incisini düzenlediği "2010 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri", Sabancı Center’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.Medya, iş ve üniversite dünyasından önemli isimlerin katılımıyla gerçekleştirilen törende konuşan Erinç, sözlerine, "Türk basını bugüne kadar benzeri görülmemiş bir süreçten geçmektedir. Gazetecilik faaliyetlerinin suç sayılması dönemine, henüz düşünce aşamasında olan, tamamlanmamış, kitaplaşmamış yazıların suç sayılması bir yana, el konulanların dışındaki örneklerinin silinerek, imha edilmesi, ifade özgürlüğü konusunda varılan noktanın vahametini ortaya koymaktadır" ifadeleriyle başladı.

Türk tarihinde daha önce de benzer "yok etmelerin" yaşandığını ifade eden Erinç, şöyle devam etti: "Bunlardan biri Cumhuriyet öncesindeki baskı döneminde, ikincisi ise tek parti döneminde olmuştur. Üçüncü örneğin, yani ’İmamın Ordusu’ kitap taslağının imha edilmeye çalışılmasının ise demokratik hukuk devleti süreci olarak nitelendirilen günümüzde yaşanması olağanüstü bir önem taşımaktadır. Bu durum ifade özgürlüğünün ve gazetecilik mesleğinin daha karanlık sürece girmekte olduğunun somut bir göstergesini oluşturmaktadır. Türk Ceza Yasası’nın ifade özgürlüğünü sınırlayan ve gazetecilerin ceza infaz kurumları önünde sıraya girmesine, Cemiyetimizin bütün uyarılarına karşın yol açan maddelerin değiştirilmesi gündemdedir."

Orhan Erinç, Bakanlar Kurulu’nun TBMM’ye sunduğu ve Adalet Komisyonundan aynen geçtiği bilinen tasarının, özellikle gazetecilik mesleğinin geleceğini tehdit eden bir içerik taşıdığını vurgulayarak, "Zaten sızdırmalarla özel yaşamın gizliliğinin, masumiyet karinesinin zedelenmesine yol açan uygulamaların, tasarı ile yasal duruma getirilecek olması tehlikeli sürecin başka bir yönünü göstermektedir" diye konuştu.
92 meslek örgütünün basın tarihinde ilk kez bir araya gelerek "Gazetecilere Özgürlük Platformu"nu kurduğunu hatırlatan Erinç, Platformun ortak amacının, ifade özgürlüğünün sağlanması ve gazeteci yargılamalarının tutuksuz olarak sürmesini sağlamak olduğunu ifade etti.
TGC Basın Senatosu Başkanı Nail Güreli de, bu sabah Silivri’de görülmeye devam edilen "İkinci Ergenekon" davasına izleyici olarak katıldığını belirterek, Ergenekon davasında tutuklu olarak yargılanan gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’dan "tüm dostlarına" selam getirdiğini söyledi.

-ÖDÜLLER-
Gecede, daha sonra seçici kurulların değerlendirmesi sonucu 2010 Gazetecilik Başarı Ödüllerine layık görülen isimlere ödülleri verildi. Ödülleri şu isimler kazandı:
" Haber -Siyasal: Tekin Atay, Güngör Karakuş, Hilal Öztürk (Habertürk gazetesi) 20 Şubat 2010 tarihinde yayımlanan ’Kayıp Savcı Sarıkaya Çukurambar’dan Çıktı’ başlıklı haber. Aynı dalda Övgü: Cansu Çamlıbel (Hürriyet gazetesi) 12 Ekim 2010 tarihinde yayımlanan "29 Ekim’de Tek Tören" başlıklı haber.
Haber- Ekonomi : Ali Ekber Yıldırım (Dünya Gazetesi) 16 Ağustos 2010-26 Kasım 2010 tarihleri arasında yayımlanan ’GDO’da Mevzuat Baş Döndürdü’ başlıklı haber.

Haber-Çevre, Eğitim, Sağlık (Toplum Ödülü): Gülden Aydın (Hürriyet gazetesi) 21 Nisan 2010 tarihinde yayımlanan ’Orada Kimse Yok mu?’ başlıklı haber ile ödüle layık görülürken, Betül Kotan Atak (Radikal Gazetesi) 21 Ağustos 2010 tarihinde yayımlanan ’KPSS’de Çifte Şaibe’ başlıklı haberiyle övgüye değer bulundu.

Haber-Kültür Sanat-Magazin: Muhittin Danış (Radikal gazetesi) 1 ve 2 Kasım 2010 tarihlerinde yayımlanan ’Sarayda (Topkapı Sarayı) Çatlak’ başlıklı haberi ile ödüle layık görülürken, Bülent Ergün (Sabah Gazetesi) 8 Eylül 2010 tarihinde yayımlanan ’2500 Yaşındaki Anadolu Kadınına Gümrük İşkencesi’ başlıklı haberiyle övgüye layık görüldü.

Haber- Spor : Celal Demirbilek (Hürriyet gazetesi) 30 Temmuz 2010 tarihinde yayımlanan ’Milli Takımı Unuttular’ başlıklı haber ile ödül almaya hak kazanırken, Yiğit Barış (Demokrat Kocaeli Gazetesi) 25 Ekim 2010 tarahinde yayımlanan ’Curling Şampiyonasında Skandal’ başlıklı haberiyle övgüye değer bulundu.
Köşe Yazısı: Yılmaz Özdil (Hürriyet gazetesi) 19 Ağustos 2010 tarihinde yayımlanan ’Soy sop’ başlıklı yazı.

Haber-Araştırma: Sedat Ergin (Hürriyet gazetesi) 3, 8 ve 9 Eylül 2010 tarihlerinde yayımlanan ’Balyoz İddianamesi’ başlıklı araştırması ile ödüle değer bulunurken, Burhan ekinci (Taraf Gazetesi) 20-29 Ağustos 2010 tarihlerinde yayımlanan ’Faili Meçhuller Meçhul Kalmasın’ başlıklı araştırmasıyla övgüye değer bulundu.

Haber-Röportaj: Nebahat Koç (Akşam gazetesi) 15-16 Temmuz 2010 tarihlerinde yayımlanan ’Numan Bey Gidecek’ başlıklı röportajı ile ödül almaya hak kazanırken, Ahmet Uykan (Zaman Gazetesi) 25 Eylül 2010 tarihli ’Prim Almasam da Olur, Bana Gümüş Madalya Yeter’ başlıklı röportajıyla övgüye değer görüldü.

Spor Köşe Yazısı: Ercan Güven (Milliyet gazetesi) 1 Eylül 2010 tarihinde yayımlanan ’Haysiyet Cellatlığı ve Cellatın İpini Yalayanlar’ başlıklı yazısıyla ödüle layık görülürken, Alper Kaya (Birgün Gazetesi) 27 Ekim 2010 tarihli ’Sadece Bir Deli’ başlıklı yazısıyla övgüye değer bulundu.

Sayfa Düzeni dalında Birinci Sayfa Düzeni: Bülent Mumay (Radikal gazetesi) 30 Kasım 2010; İç Sayfa Düzeni: Fatma Bilicen (Milliyet gazetesi) 18 Nisan 2010 tarihinde 18 ve 19. sayfalar; Spor Sayfası Düzeni: Nihat Uğurlu (Hürriyet gazetesi) 1 Ağustos 2010 tarihli spor sayfası ödül aldı.

Karikatür: Zafer Temoçin (Cumhuriyet Gazetesi) 1 Aralık 2010 tarihli ’Wikileaks Belgeleri’nden Sonra’ karikatürü ödül alırken, Seçici kurulların değerlendirmesine göre Haber-Fotoğraf dalında ödül verilmedi.

Erhan Yılmaz İHA tarafından 20 Mayıs 2010 tarihli yayımlanan ’Ölme Mehmedim’ konulu fotoğrafıyla övgüye değer görüldü."

-RADYO-TELEVİZYON-

"TV Haber Dalında Atıl Ayaz (Fox Tv) 12 ve 14 Ocak 2010 tarihinde yayımlanan ’Acil Skandal’ başlıklı haber ödüle değer bulunurken, Göksel Göksu (CNNTÜRK)6-8 Aralık 2010 tarihinde yayımlanan ’Namlunun Ucundaki Kadınlar’ başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. TV Haber Program dalında ise ödül verilmedi.

TV Belgesel: Zeynel Elçioğlu (TRT) 16 Şubat 2010 tarihinde yayımlanan ’Yöresel Müziğin Ustaları’ başlıklı belgesel ödül değer bulunurken, Nazım Alpman (İz TV) 21 Haziran 2010 tarihinde yayımlanan ’Trakya’nın Kara Günleri " başlıklı belgeseliyle övgüye değer bulundu.

TV Kamera Çalışması: Şaban Özdemir (İHA) 20 Mayıs 2010 tarihinde yayımlanan ’Mezarlıktaki Son Nefes’ görüntüleri.

Radyo Haber Program: Ender Uslu (Kanaltürk Radyo) 06 Mayıs 2010 tarihinde yayımlanan ’İlk Anons’ programı."
2010 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Nezih Demirkent Özel Ödülü’ne ise Güngör Uras layık görüldü.

Tören, Sabancı Holding Kurumsal İletişim Direktörü Suat Özyaprak’a teşekkür plaketinin verilmesiyle sona erdi. (aa)