@ismailsaymaz

RADİKAL'İN HABERLERİ SES GETİRDİ: Bakan ile baba buluşuyor

RADİKAL'İN HABERLERİ SES GETİRDİ:
Bakan ile baba buluşuyor
RADİKAL'İN HABERLERİ SES GETİRDİ:
Bakan ile baba buluşuyor
Midyat'ta özel öğrenci yurdunda tecavüze uğrayan 14 yaşındaki A.'nın babasının "Neden oğlumu korumuyorlar?" isyanı duyuldu. Baba ve bakan Fatma Şahin buluşacak.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal’in dün manşetten yayımladığı Midyat’ta özel öğrenci yurdunda hocası tarafından tecavüze uğrayan 14 yaşındaki lise öğrencisi A.’nın babasının “Neden oğlumu korumuyorlar? Ya ben öldürseydim?” isyanı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Baba B. ile Bakan Fatma Şahin, 11 Temmuz’da görülecek duruşmadan sonra Ankara ’da görüşecek. Bakanlıktan yapılan açıklamada, davaya müdahil oldukları ifade edildi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hacası tarafından tecavüz edildiği savunulan A. adlı erkek çocuğunun, ‘korunmadığı yönündeki’ iddiayla ilgili olarak Cizre Asliye Hukuk Mahkemesi’nden koruma talep edildiği belirtildi. Mahkemenin 30 Nisan’da çocuk hakkında danışmanlık, eğitim ve sağlık tedbiri uygulanmasını kararlaştırdığı ve bu kararların uygulanması için Aile ve Sosyal Politikalar ve Cizre ilçe Milli Eğitim il müdürlükleri ile ilçe sağlık grup başkanlığını görevlendirdiği kaydedildi. Açıklamada, bakanlığın danışmanlık tedbirini yerine getirdiği belirtilerek şöyle denildi: “Mahkeme çocuğun yararı çerçevesinde bakım tedbirine (koruma kararı) hükmetmemiştir. Ayrıca aile çocuklarının yanlarında kalmasını istemiş, yani bakım tedbiri uygulanmasını istememiştir.
Bakanlığımızca görevlendirilen psikolog ve sosyal hizmet uzmanı birçok kez aile, anne - baba ve çocukla görüşmeler yapmış, danışmanlık hizmeti verilmiştir. Çocuğun eğitiminin kesintiye uğramadan devam etmesi için başka bir ilde devam eden eğitimi ailesi yanındaki eğitim kurumuna alınmış ve okula devam etmesi sağlanmıştır.” 

Hassasiyetle takip ediyoruz 

Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya mühahillik başvurusunda bulunduğu, talebin 11 Temmuz’da görülecek duruşmada değerlendirileceği ifade edilerek, şöyle denildi: “Bakanlığımızca olay, mevzuatın verdiği yetkiler ve mahkeme kararları doğrultusunda çocuk boyutuyla hassasiyetle ve dikkatle takip edilmektedir.
Ayrıca çocuğun babası ilgili il müdürlüğüne 5 Temmuz 2013 tarihinde Sayın Bakanımızla görüşmek istediğini iletmiştir. Babanın 11 Temmuz 2013 tarihindeki duruşmadan sonra görüşmeye gelebileceğini belirtmesi üzerine bu tarihte Sayın Bakanımız tarafından randevu verilmiştir.
Çocuğun tarafı olan bakanlığımız, bu doğrultuda üzerine düşen görevi yerine getirmiş ve getirmeye devam etmektedir.”
Açıklamada ayrıca cinsel istismar iddiasına konu olayın Milli Eğitim Bakanlığı ’na bağlı özel bir yurtta meydana geldiği ve söz konusu yurtla ilgili yapılacak iş ve işlemlerin Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkisinde olduğu belirtildi.