@ismailsaymaz

RADİKAL'İN HABERLERİ SES GETİRDİ: Bakan ile baba buluşuyor

RADİKAL'İN HABERLERİ SES GETİRDİ:
Bakan ile baba buluşuyor
RADİKAL'İN HABERLERİ SES GETİRDİ:
Bakan ile baba buluşuyor
Midyat'ta özel öğrenci yurdunda tecavüze uğrayan 14 yaşındaki A.'nın babasının "Neden oğlumu korumuyorlar?" isyanı duyuldu. Baba ve bakan Fatma Şahin buluşacak.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal’in dün manşetten yayımladığı Midyat’ta özel öğrenci yurdunda hocası tarafından tecavüze uğrayan 14 yaşındaki lise öğrencisi A.’nın babasının “Neden oğlumu korumuyorlar? Ya ben öldürseydim?” isyanı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Baba B. ile Bakan Fatma Şahin, 11 Temmuz’da görülecek duruşmadan sonra Ankara ’da görüşecek. Bakanlıktan yapılan açıklamada, davaya müdahil oldukları ifade edildi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hacası tarafından tecavüz edildiği savunulan A. adlı erkek çocuğunun, ‘korunmadığı yönündeki’ iddiayla ilgili olarak Cizre Asliye Hukuk Mahkemesi’nden koruma talep edildiği belirtildi. Mahkemenin 30 Nisan’da çocuk hakkında danışmanlık, eğitim ve sağlık tedbiri uygulanmasını kararlaştırdığı ve bu kararların uygulanması için Aile ve Sosyal Politikalar ve Cizre ilçe Milli Eğitim il müdürlükleri ile ilçe sağlık grup başkanlığını görevlendirdiği kaydedildi. Açıklamada, bakanlığın danışmanlık tedbirini yerine getirdiği belirtilerek şöyle denildi: “Mahkeme çocuğun yararı çerçevesinde bakım tedbirine (koruma kararı) hükmetmemiştir. Ayrıca aile çocuklarının yanlarında kalmasını istemiş, yani bakım tedbiri uygulanmasını istememiştir.
Bakanlığımızca görevlendirilen psikolog ve sosyal hizmet uzmanı birçok kez aile, anne - baba ve çocukla görüşmeler yapmış, danışmanlık hizmeti verilmiştir. Çocuğun eğitiminin kesintiye uğramadan devam etmesi için başka bir ilde devam eden eğitimi ailesi yanındaki eğitim kurumuna alınmış ve okula devam etmesi sağlanmıştır.” 

Hassasiyetle takip ediyoruz 

Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya mühahillik başvurusunda bulunduğu, talebin 11 Temmuz’da görülecek duruşmada değerlendirileceği ifade edilerek, şöyle denildi: “Bakanlığımızca olay, mevzuatın verdiği yetkiler ve mahkeme kararları doğrultusunda çocuk boyutuyla hassasiyetle ve dikkatle takip edilmektedir.
Ayrıca çocuğun babası ilgili il müdürlüğüne 5 Temmuz 2013 tarihinde Sayın Bakanımızla görüşmek istediğini iletmiştir. Babanın 11 Temmuz 2013 tarihindeki duruşmadan sonra görüşmeye gelebileceğini belirtmesi üzerine bu tarihte Sayın Bakanımız tarafından randevu verilmiştir.
Çocuğun tarafı olan bakanlığımız, bu doğrultuda üzerine düşen görevi yerine getirmiş ve getirmeye devam etmektedir.”
Açıklamada ayrıca cinsel istismar iddiasına konu olayın Milli Eğitim Bakanlığı ’na bağlı özel bir yurtta meydana geldiği ve söz konusu yurtla ilgili yapılacak iş ve işlemlerin Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkisinde olduğu belirtildi.


  http://www.radikal.com.tr/114095011409504

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  çocuğa ve aileye destek için - mualla-hava

  ben de çocuğun ailesine ya da avukatına ulaşmak ve yardım edilebilecek ne varsa öğrenmek istiyorum. aile ve sosyal politikalar bakanlığı ulaşacakmış ama pek güvenmiyorum verecekleri desteğin kalitesine... yeterince kalifiye ve uzman psikiyatr ve psikologlar görevlendirilecek mi? yoksa biz gönüllü psikologlara ulaşabilir miyiz? zaten ulaşıldı mı? çocuğun maddi manevi kendine bir hayat kurabilmesi için gereken koşullar sağlanacak mı? biz ne yapabiliriz? ayrıca, bu olayın gizliliği şırnak'a taşındıktan sonra sağlanabildi mi? bu da çok önemli. anladığım kadarıyla okulda bu olayn duyulup arkadaşlarının dalga geçmesiyle iyice köşeye sıkışarak ailesine anlatmış. yaşadığı travma gittikçe pekişmiş. şimdi de dava sürecinde bambaşka şekilde pekişiyor. anadolu'da sosyla devletin yerini cemaatler almış durumda. bir çok aile, onların burs, yurt ve yardımı olmasa çocuklarını okutamayacağı için, aynı zamanda "dinlerini öğrensinler, it serseri olmasınlar" diye onların ellerine teslim ediyor. devlet bu görevi devretmiş resmen. bu mekanizma cemaatlerin anadolu'da itibarını ve toplumsal gücünü sağlıyor, o yüzden güçlenerek devam ediyorlar bu görevlerine. bu olayın en acı kısmıysa, babanın açıklamalarından anlıyoruz ki, bu aile hala o cemaate muhtaç! hala onlardan yardım istiyor, umuyor... gerçekten bir şeyler yapmalıyız! onlara ulaşabileceğim bir telefon vs. varsa lütfen iletin.

  can110 - Dopchik

  teşekkür ediyorum Aileye ulaştım avukatla görüştüm ama istediğimiz şey çocuğun hikayesini bilen insanların gözünün içine bakarak büyümesini engellemek.. biraz uğraştıracak bir yola girdik belli ki Midyat'a gitmek gerekecek..

  Dopchik - can1110

  Tecavüz olayı ile ilgili olarak yardım etmek istiyoRum demiştiniz.Aileye ulaşmak isterseniz size iletişim bilgilerini verebilirim.

  ne özel yurdu?? - Dopchik

  çocuk süleymancılara ait bir kuran kursu pansiyonunda yaşadı bunları ne diye özel yurt diyorsunuz?? korkmayın bu kadar islamcılardan kendileri de bilsinler kendilerini engel olmayın!! bilen bilmeyen apart yurtta yaşadı sanacak! Başbakan şimdi konuşsun camiye ayakkabıyla girdiler diye ortalığı ayağa kaldırıyordu kuran kursunda tecavüz oldu hadi bakalım!!