Radikal'in yazdığının fazlası yok, eksiği var

Radikal'in yazdığının fazlası yok, eksiği var
Radikal'in yazdığının fazlası yok, eksiği var
Adana Valisi Coş, Radikal'in duyurduğu yolsuzluk iddialarıyla ilgili konuştu: "Yazdıklarınız maalesef doğru. Eksiği var, fazlası yok" dedi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Radikal’in manşetine taşıdığı Adana Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan yolsuzluklarla ilgili olarak Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, “Yazılanların doğru olmasını istemezdim ama maalesef gerçek. Eksiği var, fazlası yok. Bu konudaki soruşturmalar derinleştirilerek devam edecek” dedi. Edinilen bilgiye göre Adana’ya salı günü bakanlık tarafından da müfettişi gönderilerek soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

Durak: Halen başkanım

Adana’daki yolsuzluk iddialarının gündeme gelmesinin ardından görevden uzaklaştırılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ise 21 yıllık başkanlığı döneminde görülmeyen olayların son 3 yılda yaşandığını savundu. Durak, belediyede sanal bir partinin kurulduğunu ve belediye baskınları, yolsuzluk, talan, darp gibi olayların bu dönemde gerçekleştiğini söyledi. Durak, Başbakan Erdoğan ’ın kendisine aday olma dediğini ve Başbakan’ı dinlememekle hata ettiğini ifade ederek şunları söyledi: “Belediye meclis üyelerinin adının karıştığı ve Mustafa Tuncel’in de kendi adını koyduğu İmar Partisi adı altında belediye meclisinde bir sanal ittifak kuruldu. Tuncel daha sonra ‘Herkes dosya getirsin, imar değişikliği talebinde bulunsun” ifadesinde bulundu. Bu Adana’da bir kaos yarattı. Belediyede talan ve rüşvet iddiaları ayyuka çıktı. İmar Partisi Başkanı Mustafa Tuncel 18 aydır çetesiyle birlikte hapiste. İmar Partisi Genel Sekreteri ve Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Ahmet Cevdet Yağ göğsünden 11 kurşunla vurularak öldürüldü. Katil, cezaevine giderken yaptığı açıklamada ‘Bu belediye meclis üyeleri Adana’yı talan etti’ diyordu. ‘Bu İmar Partisi’nin 2. Başkanı da şu anda Adana Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz. İmar Partisi 3 büyük partinin belediye meclisinin ittifakıyla kurulan bir sanal partiydi. Aldırmaz da bu sanal partinin 2. başkanıydı. Biri kendi oyu olmak üzere 19 oyla başkan vekili seçildi. 3 yıldır belediyeyi yönetiyor. Benim dönemimde ne çete vardı, ne dava, rüşvet, talan vardı, ne adam kaldırma ne de adam öldürme vardı. Tuncel ve ekibi benim hakkımda çok iftira attı. Açtığım davaların 16 davanın 12’sinden Tuncel mahkûm oldu. Benimle ilgili bütün iddialar yalan.” Durak, “Çete olaylarının hepsinin gerisinde ve bizatihi içinde. Benim dönemimde hiç vukuat olmuyordu. Şu ana kadar hakkımda verilmiş bir karar bulunmuyor. Araştırma devam ediyor” dedi.

Aldırmaz: Açılmış bir dava yok

Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz ise yaptığı yazılı açıklamada, hakkında açılmış bir dava olmadığını ifade etti. Aldırmaz, Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davaya konu soruşturmada hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini vurgulayarak hakkındaki iddiaları şu şekilde yanıtladı: “Kamulaştırma davasında bazı şahıslar hakkında dava açıldı. Söz konusu iddialarla hiçbir ilgim ve sorumluluğum bulunmamaktadır. Toplu sözleşme kapsamında yapılan bir kesinti ile amatör spor , sosyal ve kültürel faaliyetler ile şehit ailelerine destek verilmektedir. Söz konusu uçak pisti Adana’da havacılık ve sporu alanında faaliyet gösteren bir spor kulübüne aittir. Belediyemiz her amatör spor kulübüne olduğu gibi bu sporun yapılabilmesi açısından söz konusu pistin yapımını gerçekleştirmiştir.”