Radyasyona karşı önlemler

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), milletvekillerine radyasyondan korunma yolları hakkında bilgi verdi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), milletvekillerine radyasyondan korunma yolları hakkında bilgi verdi. Önceki gün TBMM KİT Komisyonu'nda brifing veren TAEK yetkilileri, milletvekillerinin radyasyonla ilgili sorularını yanıtlarken şu uyarılarda bulundu:

  • 20 dakikalık bir cep telefonu konuşması, beyinde 0.01 santigrat derecede ısınma oluşturuyor. Milletvekillerimiz de cep telefonunu sık kullandığından, uzun görüşmelerinizde kulaklık öneriyoruz. Baz istasyonlarının da Telekomünikasyon Kurumu'nca ölçümü yapılmalı.
  • İnsanoğlu en çok doğal radyasyona maruz kalıyor. En tehlikeli radyasyon kaynağı yüzde 55'le radon (toprakta bulunan bir element), yüzde 16 ile kozmik ışınlar. Hafif de olsa tuğla ve beton radyasyon yayıyor. Mümkün olduğunca ahşap evler tercih edilmeli.
  • Kozmik ışınlardan en çok pilotlar etkileniyor. Sahilde yaşayanlar radyasyondan daha az etkileniyor.
  • Rastgele röntgen çektirilmemeli. Bir akciğer röntgeniyle günlük radyasyon dozunun yüzde 96'sı alınıyor.
    'Çernobil neden Türkiye'yi etkilemedi?'
  • Türkiye bugün Çernobil benzeri kazalara hazır. İyot tabletleri dağıtmak başta, bölgenin tümüyle boşaltılmasına kadar her türlü tedbirler alınmış ve uygulamaya hazırdır.
  • Türk insanı Çernobil kazası neticesinde kanser riskine neden olacak bir radyasyon dozu almadı. Çernobil'den gelen radyasyon Türkiye'de ortalama 50 miliremlik artışa neden oldu. 50 miliremlik artış kansere yol açsaydı, Türkiye'de doğal radyasyon ortalaması 50 miliremden yüksek olan pek çok şehirdeki insanların yok olması gerekirdi.