Radyasyondan ölenlerin sayısı bilinenden çok

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), sağlık kuruluşlarında izolasyonsuz ortamlarda çalıştırılan röntgen cihazlarının yaydığı radyasyon tehlikesini yine gündeme getirdi.

İSTANBUL - Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), sağlık kuruluşlarında izolasyonsuz ortamlarda çalıştırılan röntgen cihazlarının yaydığı radyasyon tehlikesini yine gündeme getirdi. SES, daha önce, SSK Topçular Dispanseri'nde yaşanan dört ölümün yanı sıra, dokuz kişinin daha kanserden öldüğünü açıkladı.
SES'in yaptığı araştırmaya göre, İstanbul Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'ndan bir çalışan troid kanseri, bir kişi tükrük bezi kanseri, bir kişi mide kanseri ve bir kişi de lenfomadan hayatını kaybetti. SSK Topçular Dispanseri'nde çalışan Sami Kara mide, Mehmet Demirci ve Zeki Çınar akciğer, Semiha Bozer meme kanserinden ölmüştü. SSK Okmeydanı Hastanesi'n-de çalışan Necati Demir'in de ölüm nedeni akciğer kanseri. Göztepe Eğitim Hastanesi'n-de çalışan röntgen teknisyeni İbrahim Gökcan ve İbrahim Durutürk ile SSK Kırklareli Hastanesi'nde çalışan iki kişinin de ölüm nedeni kanser.
Araştırmaya göre, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bölümü'nde röntgen çekimleri izolasyonsuz ortamda yapılıyor. Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi'nde ise hem ruhsat yok hem izolasyon standartların altında. Havalandırmanın olmadığı kurumda çalışan bir teknisyen beş saatte 150 röntgen çekiyor. Sultanahmet Dispanseri'nde ise röntgen çekimlerini iki işçi yapıyor.
Bakanlık mesai saatini artırma peşinde
Gerekli denetimleri yapmayan Sağlık Bakanlığı ise, teknisyenlerin çalışma saatlerini artırma peşinde. SES, radyoloji çalışanlarının beş saat olan günlük çalışma sürelerini AB ülkelerindeki gibi sekiz saate çıkarmak için çalışma başlatan bakanlığa şöyle tepki gösterdi:
"İtalya'da bir teknisyen günde ortalama 15-20 hastaya hizmet verirken, ülkemizde bu sayı 70-120 arasında. İleri ülkelerin çalışma saatleri örnek gösterilirken Türkiye'deki çalışma koşulları da dikkate alınmalı. Personelin periyodik kontrolleri yapılmalı. Cihazlar ve havalandırma dünya standartlarına uygun olmalı. Radyoloji bölümleri bodrum katlardan çıkarılmalı."


    http://www.radikal.com.tr/7404687404680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.