Radyasyonlu çaylar böyle izole edildiyse vay halimize...

Radyasyonlu çaylar böyle izole edildiyse vay halimize...
Radyasyonlu çaylar böyle izole edildiyse vay halimize...

Rize Üniversitesi kampüsünde halı saha inşaatı için kazı yapılırken çuvallar içinde radyasyonlu çay bulundu. FOTOĞRAF: MUHAMMET KAÇAR / AA

RİZE- Üniversite bahçesinde halı saha yapmak için başlayan kazıda Çernobil faciası sonrasında radyasyonlu olduğu için gömülen çay dolu çuvallar bulundu. Bölgede radyasyon ölçümü yapılacak.
Daha önce ÇAYKUR Genel Müdürlüğünce Zihni Derin Çay Fabrikası olarak kullanılan, ardından Rize Üniversitesine (RÜ) devredilen kampüs alanında yapımına başlanan halı saha inşaatı için spor salonu yanında iş makineleriyle kazı yapılırken toprağa gömülü çay çuvalları bulundu. Kazı çalışmasının durdurulduğu bölgede inceleme başlatıldı. Daha önce çay fabrikası olarak kullanılan kampus alanına, 26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’nın Çernobil Nükleer Santrali’nde meydana gelen patlama sonrası yayılan radyasyondan etkilendiği belirtilen kuru çayların çuvallarla gömüldüğü tespit edildi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rize Üniversitesi Rektörü Nükleer Fizik Mühendisi Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, “Radyasyondan etikelenen çayların buraya gömüldüğünü biliyoruz. Sürekli bu bölgede ölçüm yapıyoruz. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu da bölgede ölçüm yaptı. Bir olumsuzluk yok. Topraktan yukarı gelen bir radyoaktif maddeye rastlanmadı. Bölge halkının yetiştirdiği meyve ve sebzelerde de inceleme yapmıştık, bunlarda da bir olumsuzluğa rastlanmamıştı” dedi. Gömülü çayların ortaya çıkmasıyla yeni bir ölçüm yapacaklarını anlatan Okumuşoğlu, “Çaylara insanların temasını engellemek için bu çayları yeniden gömeceğiz” diye konuştu. Ancak radyasyonlu çayların burada olduğunun bilinmesine karşın neden kazı yapıldığı anlaşılamadı.  (dha, aa)