Radyologlardan 'hayati' protesto

Radyoloji personeli, 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü'nde, günlük çalışma sürelerinin beş saatten dokuz saate çıkarılmasına karşı eylem yapacak.

ANKARA - Radyoloji personeli, 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü'nde, günlük çalışma sürelerinin beş saatten dokuz saate çıkarılmasına karşı eylem yapacak.
Türk Sağlık-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, çalışma sürelerinin artırılmasını protesto etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı'na bağlı tüm hastanelerdeki radyoloji çalışanlarının, 8 Kasım Perşembe günü bir saatlik oturma eylemi yapacakları bildirildi. Eylem sırasında, röntgen birimlerinde acil vakalar dışında çekim işlemi yapılmayacağı belirtildi. Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de yapılacak eylemle Sağlık Bakanlığı'nı bir kez daha uyararak radyoloji çalışanlarına yapılan haksızlığı vatandaşlarla paylaşacaklarını söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın, tüm uyarılarına rağmen geri adım atmadığını kaydeden Kahveci, "Bakanlığın bu uygulamasında ısrar etmesi, radyoloji çalışanlarını radyasyonun yol açtığı ölümcül hastalıkların kucağına itmek, onlara 'Radyoloji birimlerinden sağ çıkamayacaksınız' demektir. Söz konusu olan insan yaşamıdır. Bu nedenle tüm sağlık çalışanlarını ve vatandaşlarımızı eylemimize destek vermeye çağırıyoruz" dedi. Kahveci, Sağlık Bakanlığı'nın radyoloji çalışanlarının çalışma sürelerini artıran genelgeyi yürürlükten kaldırmasını istedi.