Rahat uyu Hediye, artık bir kimliğin var

Doğduğunda adına 'Hediye' dediler. Ailesi belli ki onu severek bağırlarına basmış ve bu adı vermişti. Ama Hediye'ye bir nüfus kâğıdı çıkarılmadı.

MALATYA - Doğduğunda adına 'Hediye' dediler. Ailesi belli ki onu severek bağırlarına basmış ve bu adı vermişti. Ama Hediye'ye bir nüfus kâğıdı çıkarılmadı. Yıllarca Türkiye'nin nüfus sayımları yapılırken onu ne sayan oldu, ne de gören. Evlendi, beş çocuk doğurdu. Sonunda 37 yaşında nüfus kâğıdına kavuştu. Ölmüştü, kimliksiz gömülemezdi. Hediye, alelacele kayıtlara geçirildi...
Hediye Yılmaz, Malatya'da doğmuştu. Ailesi ona bir nüfus kâğıdı çıkarmadığı için, 17 yaşında kaçtığı amca oğlu Celal Yılmaz'la resmi nikâh kıyamadılar. Bu arada beş çocukları oldu. Ama annelerinin nüfus kaydı olmadığı için onlara da kimlik çıkarılamadı. Okul çağına gelen çocuklar, bu yüzden eğitimlerine başlayamadı.
Valinin yardımıyla
Yedi kişilik aile tek göz odada yaşayıp giderken, altı-yedi ay önce Hediye hastalandı. Kanser olmuştu. Çocuklarının gözü önünde eriyip giderken, geçen hafta cuma günü hayattan kayıp gitti. Kimlik, esas o zaman gerekti. "Mezarlıklar Müdürlüğü'ne gidip defin işlemini yaptırmak istedik. Ancak nüfus kaydı olmadığı için defnetmediler. Akrabalarımız Malatya Valiliği'ne başvurdu. Vali beyin girişimlerile eşimin nüfus kaydı yapıldı. Nüfus kaydının yapılması sonrasında defnettik" diyor eşi.
'Artık okuyamam'
Hediye'den geriye beş çocuğu, Güneş, Hazar, Gonca, Leyla ve Handan kaldı. Gonca sekiz, Leyla 11, Handan 13 yaşında, ama nüfus kayıtları olmadığı için hiç okula başlayamamışlar. Artık büyüdüğünü düşünen Handan, okula gitmekten çoktan umudunu kesmiş: "Eskiden okula gitmeyi istiyordum. Ama artık gitmek istemiyorum. Kardeşlerim okusun, bana yeter."
Baba da 'çocukları okusun' istiyor. Bunun için devletten, kimlik çıkarılmasında yardım talep ediyor. Kim bilir, belki nüfus kâğıtlarına kavuştuklarında, ellerinden tutup okula götüren olduğunda, Handan da okumak için geç kalmadığını görür... (Radikal, aa)