Rahibi bıçakladıktan sonra Ülkü Ocağı'na gitmiş

Bayraklı semtindeki Saint Antuan Kilisesi'nde Rahip Adriano Franchini'yi bıçakla yaralayan 19 yaşındaki R. B.'nin, eyleminden sonra para almak için Ülkü Ocağı'na gittiği ortaya çıktı.
Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - Bayraklı semtindeki Saint Antuan Kilisesi'nde Rahip Adriano Franchini'yi bıçakla yaralayan 19 yaşındaki R. B.'nin, eyleminden sonra para almak için Ülkü Ocağı'na gittiği ortaya çıktı. Hrant Dink ve Rahip Santoro cinayetlerinden etkilenerek 'kahraman' olmak amacıyla eylemi gerçekleştirdiğini söyleyen zanlı, otobüs bileti almak için istediği parayı Ülkü Ocağı'ndan alamayınca teslim olmuş.
16 Aralık 2007 günü pazar ayininin ardından rahip Franchini'nin bıçaklanmasıyla ilgili soruşturmada yeni bilgilere ulaşıldı. Saldırıdan kısa süre sonra yakalanan R. B., polisteki ifadesinde, kiliseden çıktıktan sonra yakındaki Altıntepe Camii'ne gittiğini anlatmıştı. 'Kiliseye girdiği için kirlendiğini' düşündüğünü söyleyen zanlı, "Ezan sesini duyunca koşarak camiye gittim. Rahibi bıçakladığımı imama anlattım. İmam teslim olmamı söyledi. Teslim olmak için camiden çıkıp karakola doğru yürüdüm" demişti.
R.B'nin camiden çıktıktan sonra Ülkü Ocakları Bayraklı lokaline uğradığı ortaya çıktı. Zanlının ifadesine göre; camiden çıktıktan sonra teslim olmaktan vazgeçti. Ülkü Ocağı'na girerek kendisinin de ülkücü bir düşünce yapısına sahip olduğunu, evine gitmek için 15 YTL'ye ihtiyacı olduğunu söylediği öğrenildi. Binanın boya işlerini yapan işçiden ve çay ocağı görevlisinden olumsuz yanıt alan R.B'nin bunun üzerine, kendisinin bir rahibi bıçakladığını, bu nedenle de kaçtığını söyledikten sonra binadan çıktığı, memleketi Balıkesir'e gitmek için gerekli olan 15 YTL'yi bulamayınca da karşıdan gelen polis ekiplerine teslim olduğu bildirildi.
Soruşturmayı sürdüren ekipler ise, R.B.'nin tüm telefon ve bilgisayar üzerinden yaptığı görüşmeleri takibe aldı. Zanlının çalışmak için gittiğini, ancak uzun süre kalmadığını söylediği Kuzey Irak ve Nahçıvan'da görüştüğü kişiler de araştırılıyor. R.B'nin giriş ve çıkış yaptığı tarihlerde Habur Sınır Kapısı'yla, Nahçıvan'a giderken kullandığı sınır kapısından geçen kişiler incelenerek, varsa arkasındaki örgütün ya da kişilerin tespit edilmesinin amaçlandığı açıklandı.