@ismailsaymaz

Rahibi bile İBDA-C'li diye dinlemişler

Rahibi bile İBDA-C'li diye dinlemişler
Rahibi bile İBDA-C'li diye dinlemişler
Zirve sanıklarının Rahip Tanyar'ı 'İBDA-C'li, gazeteci Bülent Kutlutürk'ü ise 'Hizbullah'çı gibi gösterip dinledikleri ortaya çıktı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Aralarında emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve eski İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Ülger’in de olduğu 9 asker ve 10 sivili kapsayan 2. Zirve Yayınevi Davası bugün başlıyor. İddianamenin ek klasörlerinde sanık askerlerin, misyonerleri takip için Türkiyeli Protestanların dini önderlerinden  Rahip Zekai Tanyar’ı İBDA/C üyesi gibi, saldırıya karşı tepki gösteren sol görüşlü gazeteci Bülent Kutlutürk’ü de Hizbullahçılık iddiasıyla dinledikleri ortaya çıktı. Bu arada, davaya bakan Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iki üye hâkimi ile her iki iddianameyi hazırlayan iki savcı önceki gün görevinden alındı.
Malatya’da, bir grup Protestan’ın faaliyete soktuğu Zirve Yayınevi 18 Nisan 2007’de 5 saldırgan tarafından basılmış; Necati Aydın, Thilmann Geske ve Uğur Yüksel adlı üç Hıristiyan vahşice öldürülmüştü. Eski İstanbul Özel Yetkili Savcısı Zekeriya Öz, 20 Mart 2011’de, dönemin Malatya İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Ülger, İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Haydar Yeşil ve bir grup askeri personelle ilahiyatçı Ruhi Abat’ı kapsayan bir operasyon düzenlemişti. Savcı Öz’ün görevden alınmasından sonra dosya, Malatya Özel Yetkili Savcısı İsmail Aksoy’a gönderilmişti.

İddianamedeki itiraflar


Savcı Aksoy’un 761 sayfayı ve 129 ek klasörü bulan iddianamesi, ağırlıklı olarak eski papaz ve jandarma haber elemanı İlker Çınar’ın itiraflarına dayanıyor. İddianamede, emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un Genelkurmay’a bağlı TUSHAD adlı illegal bir yapının başında bulunduğu, TUSHAD’ın Ergenekon’a bağlı olduğu, katliamın ‘Kafes Eylem Planı’ uyarınca gerçekleştirildiği savunuluyor.
İddianamede, Albay Mehmet Ülger yönetimindeki Malatya Jandarma Komutanlığı, cinayetin bir yıl öncesinden itibaren valilikteki aylık güvenlik toplantılarında misyonerliği ‘şehirdeki en öncelikli tehdit’ şeklinde yansıttığı ve öldürülen üç Hıristiyanın adlarının bu toplantıda sık sık gündeme getirildiği yer alıyor. Cinayetten 4 ay önce ise ‘Yaşam 01’ adlı planlı istihbarat dosyası açıldı ve Zirve Yayınevi takibe alındı. Bu arada, gerçek dışı gerekçelerle Hıristiyanların telefonları dinlendi. Öldürülen Necati Aydın’ın telefonu cinayetten 6 gün önce; Susanne Geske’nin telefonu, eşinin öldürülmesinden itibaren 1,5 yıl boyunca dinlendi. Dosyada yer verilen sahteciliklerden birisi de, eski Türkiye Protestan Kiliseleri Vakfı Başkanı Zekai Tanyar’ın 13 Mayıs 2008’den itibaren “İBDA/C’ye yardım ve yataklık” iddiasıyla yaklaşık bir yıl dinlenmesi oldu. Katliama karşı Malatya basınında en sert tepkiyi gösteren Yenigün gazetesinin sosyalist görüşlü Yayın Yönetmeni Bülent Kutlutürk’ün de 2008’de ‘Hizbullah adına faaliyet gösterdiği’ gerekçesiyle takibe alındığı ortaya çıktı.
Bugün Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak olan davada, 5’i cinayeti gerçekleştirenler olmak üzere, 12 tutuklu sanık bulunuyor. Tolon, Ülger ve Yeşil’e ‘silahlı örgüt yöneticiliği, hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs, kasten öldürmeye azmettirme’ suçu yöneltiliyor. Thilmann Geske’nin eşi Sussane Geske, yeni iddianamenin, resmi bütün yönleriyle görme imkânı tanıdığını söyledi.

‘Gizlimiz saklımız yok’

Dinlendiği 2007-2012 arasında Türkiye Protestan Kiliseler Birliği Başkanı ve İzmir Karataş Kilisesi Rahibi olan Zekai Tanyar, “Güler misiniz, ağlar mısınız? Bana sadece komik geliyor” dedi.