Rahibi kaçıran çeteden korucubaşı çıktı

Süryani Mor Yakup Manastırı rahibi Edip Savcı'yı kaçırıp, 300 bin avro fidye istedikten sonra serbest bırakan yedi zanlının lideri korucubaşı çıktı.

MARDİN - Süryani Mor Yakup Manastırı rahibi Edip Savcı'yı kaçırıp, 300 bin avro fidye istedikten sonra serbest bırakan yedi zanlının lideri korucubaşı çıktı.
Midyat'tan yaşadığı ve görev yaptığı Barıştepe Köyü'ne giden Süryani cemaatine ait Mor Yakup Manastırı rahibi Edip Savcı, 28 Kasım'da kaçırılmış, 30 Kasım'da serbest bırakılmıştı. Savcı'nın kaçırılmasının ardından başlatılan soruşturmada Şırnak'ın İdil ilçesinde korucubaşı olan Halil Esen'in de aralarında bulunduğu yedi kişi yakalandı. Şebeke lideri olduğu belirtilen Esen ile üç zanlı tutuklandı.
Rahip not yazmış
Rahip Savcı'nın kaçırıldıktan sonra götürüldüğü evde öldürülme korkusu nedeniyle, bir kâğıda bulunduğu evin krokisini çizip not yazdığı da öğrenildi. Savcı, üzerine gizlediği notu serbest bırakılınca polise verdi. Gözlerindeki bağ ara sıra açıldığında tutulduğu odanın, tuğlaların ve caddenin krokisini çizen Savcı'nın nota şunları yazdığı belirlendi: "Bulunduğum evin karşısında çok güzel ufak taşlarla işlenmiş mozaik yüzlü bir ev var. Bir gün öldürülme olayı olursa, size hapsedildiğim yerin krokisini çiziyorum. Yer Batman olma ihtimali yüksek, çünkü sabahleyin 29 Kasım 2007 tren sesi duydum. Bulunduğum yerde okul olması lazım, çünkü çocukların sesi geliyordu."