Raina'nın sarayına Türk motifi

Ürdün Kraliçesi Raina, Kral Abdullah'la özel malikâne olarak kullanacağı yeni sarayında Türk motiflerini tercih etti.
Haber: KADİR ZENGİN / Arşivi

ANTALYA - Ürdün Kraliçesi Raina, Kral Abdullah'la özel malikâne olarak kullanacağı yeni sarayında Türk motiflerini tercih etti. Raina'nın beğendiği mozaikler, Antalya'dan giden çakıl taşlarıyla işlendi.
Başkent Amman yakınlarında 500 dönümlük bir arazide yer alan ve inşaatı bitmek üzere olan Raina ve Abdullah'ın sarayı, Endülüs mimari tarzında yapılıyor. Motiflerini Türk sanatçıların yaptığı ve Kraliçe Rania'nın çok beğendiği mozaikler ise, Antalya'dan getirilen çakıl taşlarıyla Selçuklu tarzında işlendi. Sarayın süslemesinde kullanılan çakıl taşları, İstanbul merkezli Matasan A.Ş. tarafından Antalya'da hazırlanıp çuvallar içinde Ürdün'e götürüldü. Antikçağ Akdeniz mimari süsleme sanatının gözdesi çakıl mozaikleri, özellikle sarayın ana giriş kapısı, salon ve bahçede kullanılacak.
Sarayın girişinde Selçuklu motifi
Kral ve Kraliçe, Türkiye'den giden mozaik ustalarının ressam-heykeltıraş Mehmet Işıklı nezaretinde yaptığı süslemeleri çok beğendi. Işıklı, bu hafta sonu bitecek çalışmaların sıkı güvenlik önlemleri altında sürdürüldüğünü belirtti. Sarayın giriş bölümüne, Kraliçe Rania'nın özellikle istediği 'sekizli yıldız' olarak adlandırılan Selçuklu motiflerinin işlendiği de Işıklı'nın verdiği bilgilerden. Işıklı, Türk sanatçıların sarayda sıcaklık karşılandığını söylüyor.