Rakamlarla kütüphane

Okuma konusunda bütün listelerin en altında kalan 70 milyonluk Türkiye'de kütüphaneye üye olan insan sayısı 459 binde kaldı.
Oysa Türkiye'nin komşusu İran'da bu sayı 7, Avrupa Birliği üyelerinden Fransa'da 16, Britanya'da 35 milyon.

ANKARA - Okuma konusunda bütün listelerin en altında kalan 70 milyonluk Türkiye'de kütüphaneye üye olan insan sayısı 459 binde kaldı.
Oysa Türkiye'nin komşusu İran'da bu sayı 7, Avrupa Birliği üyelerinden Fransa'da 16, Britanya'da 35 milyon. Ne yazıkki 95 kişiye bir kahvehane düşen Türkiye'de, 65 bin kişiye bir kütüphane düşüyor.
'4. Kitap Okuma ve Tanıtma Yarışması' düzenleyen Server Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı AKP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Ali Bulut, Milli Eğitim Bakanlığı'nın verilerine dayandığını belirterek, Türkiye'deki 'okuma alışkanlığı' na ilişkin çarpıcı rakamlar açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına değinen Bulut'un verdiği bilgiye göre, Türkiye'deki tablo özetle şöyle:
7 kişiye bir kitap

  • Türkiye'de kütüphanelerde sadece 10 milyon 76 bin kitap var. (Kültür Bakanlığı'nın verilerine göre 1455 kütüphanede 12 milyon 833 bin 186 kitap bulunuyor.) Oysa nüfusu Türkiye'nin ancak 10'da biri kadar olan Bulgaristan'da bu rakam 46 milyonu buluyor. Rusya'da kütüphanelerdeki kitap sayısı ise 739 milyon.
  • Türkiye'de halk kütüphanelerine üye olanların sayısı 459 bin iken, bu sayı İran'da 7 milyon, Fransa'da 16 milyon, Britanya'da 35 milyon kişi.
  • Türkiye'de 95 kişiye bir kahvehane, 65 bin kişiye ise bir kütüphane düşüyor.
    Ders çalışma yeri
    Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun CHP Milletvekili Muharrem Toprak'ın soru önergesine verdiği yanıta göre de, Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olan Ankara'daki Milli Kütüphane'den sekiz ayda 455 bin 64 kişi yararlandı.
    Ancak aynı dönemde yararlanılan eser sayısı 156 bin 166 oldu. Bu da Mumcu tarafından, öğrencilerin kütüphaneye kendi kitap ve defterleriyle ders çalışmaya gittiği şeklinde yorumlandı. Bakan Mumcu, Milli Kütüphane'de de Ağustos 2004 itibarıyla toplam 2 milyon 192 bin 142 adet materyal bulunduğunu kaydetti.