Rakel Dink: Ben onca sene Türk'üm dedim

Rakel Dink, eşi Hrant Dink öldürülünce atılan 'Hepimiz Ermeniyiz' sloganına tepki gösterenlere seslendi: 'Ben onca sene okulda Türk'üm doğruyum dedim, Türk mü oldum? Kimse milliyetini seçmiyor ki!"

İSTANBUL - AGOS gazetesinin öldürülen Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, 'Hepimiz Ermeniyiz' sloganına tepki gösterenlere 'tarih dersi' gibi yanıt verdi: "Ben onca sene okulda 'Türk'üm doğruyum' diye okudum, Türk mü oldum?" Dink, dün Kral TV'de gazeteci Ayşe Önal ve Star Gazetesi Başyazarı Mehmet Altan'ın hazırladığı 'Z Raporu' adlı programa konuştu.
Rakel Dink, AGOS'ta Sabiha Gökçen'in Ermeni kökenli olduğu yönündeki haberden sonra tedirginlik yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi: "Hrant, 'Nereye gitsem susmayacağım. Ağzıma fermuar mı çekeyim dedi.' Ona sus desek gene öldürmüş olacaktık. O asla terk etmeyi düşünmedi bu ülkeyi. Her şeyin bu ülkede çözülmesini isterdi. (Haberden sonra) bir kere ümitsizlik yaşadık. Sonra ümidimize tekrar sarıldık." Dink, Türkiye'nin değişmesi ve değişimin de 'baştakilerden' başlaması gerektiğini belirtti.
Eşinin cenazesinde toplanan 150 bini bulan kitlenin kendisini onurlandırdığını kaydeden Dink, şöyle devam etti: "Onları görünce çok duygulandım. Kimi tanıyor kimi tanımıyordu. O yürüyüş sessiz bir isyandı. Sessizce bitmesi de ayrı bir mucizeydi."
Dink, 'Hepimiz Ermeniyiz' sloganına yönelik tepkileri de şöyle eleştirdi:
"Ben onca sene okulda Türk'üm doğruyum diye okudum, Türk mü oldum? Kişi ne doğuyorsa odur. Kimse seçmiyor ki milliyetini. Bunları düşünemeyen insanları anlamıyorum."