Rakıda son durum: 22 ölü

Sahte rakıların yol açtığı metil alkol zehirlenmesi nedeniyle dört kişi daha yaşamını yitirdi ve can kaybı 22'ye ulaştı. Üretici firmanın açıklaması: "Günde 250 bin şişe altın renkli kapaklı Yeni Rakı piyasaya sürüyoruz, değiştirme işlemi 15 günü bulabilir."

İSTANBUL - Piyasadaki tüm gümüş renkli 70'lik Yeni Rakı'ları toplatıp imha etme kararı alan Mey İçki, altın renk kapaklı yeni ürünleri alt depo ve bayilere dağıtmaya başladı. Mey İçki Üst Yöneticisi (CEO) Galip Yorgancıoğlu, şirketin 'sahte rakı' riskine karşı 40 milyon dolarlık bir yatırım atağına girdiğini açıkladı. Mey İçki, Tekel'in alkollü içki bölümünü, 292 milyon dolara almıştı.
Yorgancıoğlu, "Tüm Türkiye'de değişimi 10-15 günde bitirmeyi planlıyoruz. Günde 250 bin şişe altın renkli kapaklı Yeni Rakı'yı piyasaya sunabiliyoruz. Sarı kapak uygulaması geçici bir önlem olacak. Bu geçici dönemde sarı kapağın taklidi imkânsız. Bilyeli kapak olarak da adlandırılan güvenli kapak uygulaması için ise sahte rakı olayından iki ay önce çalışmalara başlanıldı ve makine alımı için 40 milyon doların üzerinde yatırım yaptık. Çalışmalar yakında tamamlanacak. İlk etapta rakılarda kullanacak bilyeli kapak sistemi, mevcut kapak sistemine göre 10 kat pahalı" dedi.
Dört kişi daha öldü
Öte yandan Gaziosmanpaşa Dem Restauran'ta içilen sahte rakılarla başlayan metil alkol zehirlenmesi sonucu ölenlerin sayısı, 22'ye yükseldi. Dün dört kişi, tedavi gördükleri hastanelerde can verdi. Orhan Caner'in Paşabahçe Devlet Hastanesi, Sezai Palavan'ın İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ekrem Atıcı'nın Kartal Devlet Hastanesi, Bayram Sırma'nın Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nde ölmesi üzerine cesetleri, gerekli incelemeler için Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı. İl Sağlık Müdürlüğü kayıtlarına göre sahte rakıdan ölenlerin sayısı İstanbul'da 21'e yükselmiş oldu. Bir kişi de daha önce Bursa'da yaşamını yitirmişti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün sahte rakı ölümleri listesinde bulunan Ruknettin Özgün ile Sabit Özer'in
adı ise, İl sağlık Müdürlüğü listesinde yok. (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7403817403810

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.