'Rakip'leri Orhan Pamuk'u konuştu

Pamuk'lu Radikal'e övgü

Orhan Pamuk'un bir günlüğüne Radikal'in genel yayın yönetmenliğini yapması dünyanın saygın gazetelerinde ve Türk basınında geniş yer buldu. İş dünyasının temsilcileri, genel yayın yönetmenleri ve okurlar da konuk yayın yönetmeni fikrini övdü.

Kıskanan da var, akıl veren de...
İSTANBUL - Radikal'in 10. yıl kutlamaları çerçevesinde hafta sonları gazeteyi konuk editörlere emanet etme uygulaması, genel yayın yönetmenleri arasında da konuşuldu. Yeni Şafak gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu bu çerçevede ilk olarak Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un hazırladığı sayıyı çok beğendiğini belirtirken, işinin tehlike altında olduğunu söyledi. Kanal D'nin Haber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Birand'sa "Vizyon budur" derken, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök Pamuk'tan daha zekice bir adım beklediğini belirtti.
Sedat Ergin (Milliyet): Sayın Pamuk'un hazırladığı gazeteye bakılınca ekol olarak sert habercilikten ziyade haber analize yatkın olduğu anlaşılıyor. Kendisine kulübümüze hoş geldiniz diyorum. Fikir olarak son derece renkli ve yaratıcı. Radikal'i her hafta sonu ilgiyle bekleyeceğim.
Mustafa Karaalioğlu: (Yeni Şafak): Orhan Pamuk'un yaptığı gazeteyi çok beğendim. Açıkçası öncesinde sembolik olacağını düşünüyordum. Ancak yazar olarak rengini gazeteye vermişti. Çok parlak bir fikir, Radikal'i kıskandım. Pamuk, birkaç gün daha devam etse işimiz tehlike altına girebilirdi. Hemen uzaklaştırılmaları gerektiğini düşünüyorum!
İbrahim Yıldız (Cumhuriyet): Pamuk'la ya da başkasıyla polemiğe girmeyeceğiz. Konuyla ilgili çalışmamızı (bugün) okurlarla paylaşacağız.
Mehmet Ali Birand (Kanal D): Nobelli yazara gazete çıkartmak Nobel'in uzun tarihinde, belki de ilk kez gerçekleştirilen orjinal bir fikir. Fikir iyi duyruldu, iyi işlendi. Tiraj getirdi, olaya dönüştü. Vizyon işte budur.
Rıfat Ababay (Posta): "Bir defa çok güzel bir iş, seçilen isim de harika. Nobelli bir gazetecilik okulu mezununun yaptığı gazeteyi çok merak ediyordum. Çok hoş bir şey olmuş. Kendisi de çok çalışkan, titiz ve dikkatli bir gazeteci. Ben kendi gazetelerimi bile saklamıyorum. Radikal'in pazar günkü sayısından iki tane aldım ve saklayacağım. Pamuk, pazar günkü manşetinde Türkiye'deki aydınların konumunu herkesin anlayacağı bir şekilde gözler önüne serdi. Üstelik bu haberi de kendisi bulup yanında getirmişti. Ondan beklediğim gazeteyi yaptı.
Özkök: Daha zekice olabilirdi
Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'se görüşünü bugünkü yazısında şöyle anlatıyor:
"... Son zamanlarda Orhan Pamuk için eleştirel yazılar yazdığım için, ne desem farklı değerlendirilecek. Sadece şunu diyeceğim. 'Ondan daha zekice bir şey yapmasını beklerdim.' Ne gibi? Orhan Pamuk birinci sayfanın manşetine, Nâzım Hikmet'le ilgili bir haber koymuş. Böylece 'Kendine yapılan haksızlığı' da gündeme getirmiş. Bence ne zekice olmuş, ne de ilginç. Ben olsam herkesi şaşırtacak bir şey yapardım. Eğer ille de eleştirel bir şey yapacaksam, kendimi haklı çıkarmak yerine, eleştiren bir haberi manşete kordum. Veya herkesin gözü önündeki bir olaya, kendime ait çok ilginç bir bakış açısı getirirdim..."
Medya Radikal'i tartıştı
Orhan Pamuk'un Radikal'deki genel yayın yönetmenliği televizyonların tamamına yakınında haber olurken gazete ve internet siteleri de iki gün boyunca konuya sayfalarında yer verdi.
Hürriyet, Radikal gazetesini Orhan Pamuk'un hazırlamasının yabancı ajanslar tarafından tüm dünyaya duyurulduğunu belirtti. Milliyet gazetesi
de Orhan Pamuk İspanya'da çok satanlar listesinde ilk sıraya oturduğunu anlatan haberinde Pamuk'un genel yayın yönetmenliğine değinildi.
Akşam gazetesiyse haberi 'Pamuk'un Radikal'i Cumhuriyet'i kızdırdı' spotuyla verdi. Radikal'in devlet ve basın eliyle yazarların 'hain' ilan edilmesiyle ilgili manşetinde 51 yıl önce 'doya doya tükürülmesi için' Nâzım Hikmet'in fotoğrafını basan Cumhuriyet gazetesine de yer verilmişti. Akşam'a konuşan Cumhuriyet Yayın Kurulu Üyesi Şükran Soner "Geçmişi bıraksın, bugüne baksın" dedi. Vatan gazetesi Pamuk'un genel yayın yönetmenliğini sürmanşetten 'Radikal intikam' başlığıyla duyurdu. Haberde Pamuk'un Nobel ödülüne destek göremediği Cumhuriyet'ten intikam aldığı öne sürüldü. Vakit'se arşiv sayfasında verdiği kupürde Cumhuriyet'in bir zamanlar Nazi yanlısı olduğunu belirtti. Yeni Şafak Orhan Pamuk haberini sürmanşetten verirken 'Pamuk Cumhuriyet'i Nâzım'la vurdu' başlığını kullandı. Haberin spotunda "Aldığı Nobel ödülü görmezden gelinen Orhan Pamuk, 1951 tarihli Cumhuriyet'te yer alan Nâzım Hikmet fotoğrafını Radikal'in manşetine taşıdı" denildi.
Posta gazetesi yazarı Rauf Tamer'se önceki günkü yazısında Radikal'in Orhan Pamuk tarafından hazırlanan nüshanın saklanması tavsiyesinde bulundu.
Pamuk'a uluslararası ilgi
Orhan Pamuk'un bir günlüğüne de olsa Radikal'i yönetmesi uluslararası medyada da yankı buldu.
The New York Times "Pamuk Türkiye'de sanatçı ve aydınlarına yönelik baskıcı tutumu işlemeyi tercih etti. Pamuk'un bir günlük yayın yönetmenliği deneyimi Radikal'in kuruluşunun 10. yıldönümü vesilesiyle hayata geçirildi" dedi.
The Washington Post ve Los Angelas Times da Pamuk'un Radikal'deki genel yayın yönetmenliği deneyimini AP ajansının haberiyle duyurdu. Haberde "Pamuk ülkesinde sanatçılara yönelik baskıları işledi. Radikal'in baş sayfasında İstanbul'daki Ortodoks Hıristiyanlarla, siyasi süreçteki kadınların durumuyla ve Irak'ta Saddam Hüseyin'in idam edilmesiyle ilgili haberlere yer verildi" denildi. Türkiye'deki aydın kesimin en önemli gazetelerinden biri olarak nitelendirilen Radikal'in gerçek Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan'ın da Pamuk gibi yargılandığı hatırlatıldı.
The Guardian: İngiliz gazetesi, internet sitesinde haberi duyurdu. Blogda, Pamuk'un bir günlük konuk genel yayın yönetmenliği esnasında Türk hükümeti ve Türk basınına eleştirel bir bakış sergilediği vurgulandı.
Okur 'Nobellik' Radikal'i sevdi
Radikal'in 7 Ocak Pazar günü yok satan sayısını çok beğendiklerini belirten Radikal okurları "Orhan Pamuk gazeteye kendinden bir şeyler katmış" yorumunu yaptı.
Adnan Başaran (Turist rehberi): 10 yıldır düzenli Radikal okuyucusuyum. Orhan Pamuk'a yakışan bir manşet olmuş. Tüm haberlere Pamuk'un elinin deydiği belli oluyordu.
Özen Özkan (Ev hanımı): Migros'tan gazete ayırtmıştım, ama sabah onun açılmasını bekleyemeden bayiden Radikal aldım. Orhan Pamuk'a yakışan bir gazete olmuş.
Özge Esen (Öğrenci): Gazeteyi öğle saatlerinde tüm bayilerde
aradım, maalesef bulamadım.
Erman Zafer (Öğrenci): Gazeteyi Orhan Pamuk'un hazırlayacağını televizyondan duydum. Çok çarpıcı, okunabilen bir gazete olmuş.
İş dünyası tam not verdi
Tuncay Özilhan (Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı): Nobel ödüllü yazarımızın hazırladığı gazeteyi çok beğendim. Devam etmeli.
Ümit Boyner (TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi): Ben zaten iyi bir Radikal okuyucusuyum. Pazar günkü gazetenizi çok beğendim. Özellikle Nâzım Hikmet'in ön planda olduğu manşetinizin yankı yaptığını tahmin ediyorum.
Cem Boyner (Boyner Holding Murahhas Azası): Haftaya Sezen Aksu'yla devam edecek projeniz çok heyecan verici bir proje ve pazar günkü Radikal gazetesini de çok beğendim.
Şaban Erdikler (Yabancı Sermaye Derneği Başkanı): Orhan Pamuk'un bir günlük Radikal'ini çok beğendim. Edebiyatçı kimliği ve sanatçı ruhunu gazeteye hemen yansıttığını gördüm. Cumhuriyet gazetesi ve Nâzım Hikmet haberi bizlere bir şeyleri hatırlattı.
Ahmet Nazif Zorlu (Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı): Dünya çapında hem de Nobelli bir Türk yazarının Radikal gibi bir gazetede yayın yönetmenliği yapması bir günlük de olsa çok güzel bir şey. Radikal'i yürekten tebrik ediyorum. Bu değerlere sahip çıkılması lâzım.