@ismailsaymaz

Rakipsiz ustalar

İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü, 50 yaş ortalamalı 250 üyesiyle, yaş grubunda rakip tanımıyor. Başkan Alettin Çetin koşuya 34 yaşında başlamış.
En yaşlıları 78'lik Ahmet Sezer, 1938'den beri koşuyor. Bel ağrıları yüzünden 50'sinde koşmaya başlayan Osman Yavuz, 25 yıldır delikanlı gibi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Alettin Çetin, 53 yaşında, emekli işçi. Çetin, mesai öncesi koşarak başladığı spor yaşamını, yüzlerce madalyayla süsledi. Emekli albay Neclet İnal, gülle atmaya 66 yaşında yeniden başladı. 1938'den beri koşan 78 yaşındaki Ahmet Sezer'in, 200'ü aşkın madalyası var.
Çetin, İnal ve Sezer, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü'nün üyeleri. 250'yi aşkın üyesi bulunan kulüp, yaşlı ve usta atletlerle, ileri yaşta atletizmle tanışanları buluşturuyor. Yaş ortalaması 50 olan üyeler uluslararası yarışlarda rekorlara imza atıyor. Kulüp üyeleri, Burhan Felek Stadı ve Belgrad Ormanı'nda her gün veya günaşırı idman yapıyor.
1986 yılında kurulan kulübün başkanı Alettin Çetin. Spora 34 yaşında, bir sanayi tesisinde işçi olarak çalıştığı yıllarda, mesai öncesinde koşarak başlayan 53 yaşındaki Çetin, 1993 Balkan Olimpiyatları'nda bronz madalya aldı.
Albay Neclet İnal, 1973'te emekli oldu. Orduda boks ve gülle sporuyla ilgilenen 73 yaşındaki İnal'ın gülle 'sevgisi', yedi yıl önce yeniden depreşti. Ve böylece 1999'da katıldığı ilk Balkan Olimpiyatı'nda Balkan rekorunu kırdı. İnal, 70-74 yaş grubunda yarıştığı için kendisinden bir yaş küçük arkadaşı Hikmet Kandeğdi dışında 'güçlü rakibi' yok: "Yaş grubumuzda birkaç tane gülleci kaldığı için üç-dört kişi yarışıyoruz. Bu nedenle ya Kandeğdi ya da ben şampiyon oluyoruz!"
67 yaşındaki Erbil Özlem'in 1961'de 10 kilometrede kırdığı ve dört yıl üst üste yenilediği Türkiye rekoru ancak 1979 yılında kırılabilmiş. Özlem, 1964'ten beri uluslararası atletizm hakemi.
En yaşlı üye çok yoğun
Kulübün en yaşlı ve usta üyesi ise Ahmet Sezer. 78 yaşındaki Sezer, 1938 yılından beri koşuyor. Sezer, 200-400 metrede katıldığı 13. Balkan olimpiyatında birinci oldu. Avusturya, Güney Afrika, İtalya ve Fransa'da yapılan çeşitli turnuvalarda dereceye giren Deniz, bu yıl Almanya'da düzenlenen yarışmada, 75 ve üzeri yaş grubunda dünya dördüncüsü oldu. Kütüphane memurluğundan emekli Sezer, haziranda Trabzon'da yapılacak pist koşuları için günaşırı idman yapıyor.
Ne bel ağrısı kaldı, ne grip
Osman Yavuz 25 yıl önce 'bel ağrıları ve hiç geçmeyen grip' yüzünden koşmaya başladı. İlk katıldığı, Avrasya Maratonu'nun halk koşusunda Altunizade'den Sultanahmet'e 'bir solukta' geldi: "Sonra ne grip kaldı ne bel ağrısı. Ardından kulübe üye oldum ve düzenli idman yapmaya, yarışmaya başladım." 74 yaşındaki Yavuz, Kuzey İrlanda Belfast'ta katıldığı 21 kilometrelik koşuyu, 10 bin koşucu arasında 150'nci sırada tamamladı. Yavuz, son olarak geçen ay 1. Tarsus Maratonu'nda 70-74 yaş grubunda ikinci oldu.