Ramazan Akyürek görevden alındı

Ramazan Akyürek görevden alındı
Ramazan Akyürek görevden alındı
Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in yerine Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal getirildi. Ergenekon soruşturmasını yürüten ekibin kilit isimlerinden Akyürek için Hrant Dink'in öldüreceğine yönelik ihbarları iletmediği iddia edilmişti

 

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, görevden alınarak Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığına uzman olarak getirildi.  Akyürek'ten boşalan göreve, Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal atandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevinden alınan Ramazan Akyürek Trabzon Emniyet Müdürü Ramzan Akyürek, Rahip Santoro cinayetinin çözülmesinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na getirilmişti. Akyürek’in adı Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle birlikte gündeme gelmişti.  Polis muhbiri Erhan Tuncel, Dink’in öldürüleceğini o dönemde Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevi yapan Ramazan Akyürek’e bildirdiğini söylemişti.
Akyürek’in Hrant Dink’in öldürüleceği konusunda yapılan 11 ihbardan 1’ini İstanbul’a illettiği ortaya çıkmıştı. 
Tuncel’i izleyen polis memuru Muhittin Zenit, cinayetten önce Gümüşhane’ye atanmıştı. Ancak Zenit, daha sonra Ankara’ya alınmıştı.

 

KOMİSYONDA İFADE VERDİ

 


Ramazan Akyürek,  TBMM 'de kurulan Hrant Dink Cinayeti Alt Komisyonu 'na verdiği ifadede müebbet hapis istemiyle yargılanan 'büyük abi' Erhan Tuncel 'i savunduğu ortaya çıkmıştı. Akyürek Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olduğu iddiasıyla yargılanan Tuncel 'le ilgili çıkan haberlerden dolayı üzüntü duyduğunu komisyonda söylemişti.  Hrant Dink cinayetinin bir numaralı sanığı Erhan Tuncel 'büyük abi' olarak tanımlanmıştı. Bu şekilde anılmasının en önemli nedeni cinayetten hemen sonra polis haber elemanı olduğunun ortaya çıkmasıydı.

 


TUNCEL 'İ AKYÜREK MUHBİR YAPTI

 


Yasin Hayal ile birlikte 2004'te Trabzon 'da Mc Donald 's'ın bombalanmasını gerçekleştiren Erhan Tuncel , polis tarafından polis muhbiri yapılmıştı. Bu dönemde Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek 'ti. Dink cinayeti sanıklarından Tuncay Uzundal polisteki ifadesinde, 'Erhan sürekli olarak kendisini Ramazan Akyürek 'in muhbir yaptığını söylüyordu' demişti. Dink cinayeti işlendiğinde Ramazan Akyürek , Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı olmuştu. Onun döneminde Dink cinayetiyle ilgili çok sayıda istihbarat zafiyeti ve ihmali ortaya çıktı.  Dink cinayetini araştırmak için kurulan TBMM Hrant Dink Cinayeti 'ni Araştırma Alt Komisyonu Ramazan Akyürek 'i dinlemişti.
Ramazan Akyürek ifadesinde Tuncel 'in polis haber elemanı yapılmasını şöyle anlatıyordu: 'McDonald 's eyleminden önce, Trabzon Emniyeti 'nin haberi yoktu. Olay öncesinde herhangi bir ihbar olmadı. (Ancak Yasin Hayal 'in arkadaşı ve Dink cinayeti sanıklarından Ahmet İskender , MC Donald 's bombalamasından önce polisi arayarak ihbarda bulunduğunu söyledi.) MC Donald 's saldırısından sonra bir daha böyle bir eylemin olmasını engellemek için personelimden birini bulmalarını istedim. Tuncel 'i bulduk.'

 


AKYÜREK 'İN ÜZÜNTÜSÜ

 


Akyürek 'in bu sözlerinden sonra Tuncel 'i savunmaya geçmesi dikkat çekiyor: 'Türkiye 'de çok önem arz eden, bir seneden fazladır devletin başını ağrıtan, herkesi üzen ve ülkemizi de uluslararası arenada birazcık örseleyen bir olayı haber veren bir kişidir.'

Akyürek Tuncel için üzüldüğünü anlatıyor. Akyürek 'Devletin bir görevlisi olarak, Erhan Tuncel 'in medyada fazlaca örselenmesi beni üzmüştür. Tuncel 'in deşifresinden sonra bu tarz çalışan kişilere ilişkin ciddi zorluklar yaşıyoruz. Bu ülkemiz için önemli. Yalnız Emniyet İstihbarat Dairesi 'nin değil, başka diğer bu konuda çalışan teşkilatlarımız da muhtemelen aynı sıkıntıyı çekiyor'  demişti.  

 

 


EVRAKLARINI İMHA ETMİŞTİ

 


Ramazan Akyürek 'in koruduğu Tuncel 'in pek çok vukuatı ortaya çıkmıştı. Bunlardan bazıları şöyle:
-  Yasin Hayal 'in Mc Donald 's'ı bombalaması davasında suçlanmadı. Oysa Tuncel , bombalama olayının faili ve azmettiricisiydi.
- Hayal bombalama olayı nedeniyle girdiği cezaevinden çıkınca Dink 'i öldürmeyi Erhan Tuncel ile birlikte planladı.
- Cinayetten sonra sanıklar önce Tuncel 'in adını vermedi. Daha sonra verdikleri ifadelerinde cinayetin tüm aşamalarından Tuncel 'in haberinin olduğunu söylediler. Hatta Dink 'in resmini internetten çıkarıp, sanıklara veren Tuncel 'di.
- Tuncel 'le ilgili karanlık noktalardan biri imha edilen 48 sayfalık rapor ve telefon konuşma kayıtlarıydı. Bu evrakların imhasını Ramazan Akyürek istemişti.
- Cinayetten hemen sonra Erhan Tuncel istihbaratçılarla telefonda konuşmuştu.
- Tuncel duruşmalardaysa sekiz istihbaratçının adını vereceğini söyleyip, 'Ben birilerini temsil ediyorum' diyordu.
- Erhan Tuncel 'in muhbirliğine cinayetten altı ay önce polisin son verdiği açıklanmıştı.  (Radikal)