Ramazan başlıyor: İlk teravih bu akşam

İslam dünyasının oruç ayı ramazan bu akşam kılınacak teravih namazıyla başlıyor. İlk sahura da bu gece kalkılıyor.

İSTANBUL - İslam dünyasının kutsal ayı ramazan, bu akşam kılınacak teravi namazıyla başlayacak, gece yarısından sonra sahura kalkılacak, yarın ilk oruç tutulacak. 2 Kasım'da son oruç tutulacak ve 3 Kasım'da Ramazan Bayramı başlayacak. Ramazan hazırlıkları son aşamada. İftariyelikler hazır, iftar sonrası eğlenceleri de.
390 bin aileye yardım
Ankara Büyükşehir Belediyesi, ramazan ayı boyunca 390 bin aileye gıda yardımı yapacak. Bu sayı geçen yıl 330 bin idi. 30 ayrı noktada kurulan iftar çadırlarında 15 bin kişiye yemek verilecek. Ankara Valiliği ise çoğunluğu ramazan ayında bu yıl 43 bin ton kömür yardımı yapacak.
Teravi rötarlı kılınacak
İstanbul'daki camilerde kadınlara yönelik olarak akademisyenlerin katıldığı programlar yapılacak. Kentteki hayat koşullarını dikkate alarak, teravi namazları yarım saat gecikmeyle kılınacak.
Ramazanın ilk günü Üsküdar Belediyesi'nin Ramazan Vapuru'nda Yahudi, Hıristiyan ve Müslümanların temsilcileri, 'Birlikte Yaşamak Güzeldir, Üç Semavi Din Bir Arada' programında buluşacak.
5 bin kişilik çadır
İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Avcılar, Merter ve Beyazıt'ta iftar çadırları kuracak. Avcılar'daki çadır 5 bin kişilik olacak. İlçe belediyeleri de iftar çadırları kuracak, ancak buralarda daha hızlı ve hijyenik olması için paket yemek dağıtılacak. Bu yıl Feshane'nin işletmesini alan Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Beltur ise buradaki 'ücretsiz' eğlenceler için 2 milyon YTL bütçe ayırdı. Karagöz ip cambazı, meddah gibi geleneksel eğlenceler, Ahmet Özhan, Engin Noyan konserlerinin yanı sıra 2 bin metrekarelik çadırda iftar yemeği verilecek.
Sultanahmet Meydanı da ramazan boyunca çeşitli şenliklerle ve iftardan sahura açık olacak. Osmanlı Çarşısı ile renklenecek.
Türkiye'nin İstanbul ve Ankara dışındaki 59 ilinde valilikler, belediyeler, Kızılay, vakıflar, kuruluşlar ve hayırseverler aracılığıyla her gün 110 bin kişiye iftar yemeği verilecek, 303 bin 770 kişiye kuru gıda paketleri dağıtılacak.
İzmir, Manisa, Uşak ile bu illere bağlı ilçelerde ramazan boyunca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile belediyeler aracılığıyla 20 bine yakın aileye erzak yardımı yapılacak, 7 bin 500 vatandaşa hizmet verecek iftar çadırları kurulacak.
Ramazan ayında en fazla yardımın Samsun'da yapılması planlanıyor. Kentte çeşitli belediye ve sivil toplum örgütleri tarafından 20 bin gıda paketi dağıtılacak, Ramazan ayı boyunca toplam 100 bin kişiye yemek verilecek. Antalya'da da toplam 90 bin kişiye iftar yemeği verilecek ve 7 bin kişiye yardım paketi dağıtılacak.
Kasaplardan kampanya
Diyarbakır Kasaplar Odası ise ramazan ayı boyunca 'Et Girmeyen Ev Kalmasın' kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında 200 bin aileye et dağıtılması hedefleniyor.Bu ilçelerde davul yasak
İstanbul'da Kadıköy, Kartal, Üsküdar ve Bahçelievler ile Antalya'nın
Alanya ilçelerinde davulculara yasak geldi. İstanbul'daki yasağın sebebi gürültü kirliliği, Alanya'da ise 'farklı dinlere saygı'.
Pek çok şikâyet aldıklarını belirten Kartal Kaymakamı Dursun Ali Şahin, "Davul çalmaktan habersiz, ne olduğu belli olmayan kişiler, arabanın arkasına oturup davul çalarak mahalleden geçiyor. Bu, örf ve âdetlerimizle bağdaşmaz" dedi.
'Dinin gereği değil'
Alanya Belediyesi Zabıta Müdürü Ali Yenialp ise açıklamasında "Yasağın sebebi turizm değil. Teknolojiyle zaten davula ihtiyaç kalmadı" dedi. Alanya Müftüsü Muhammet Gevher de, ramazanda davul çalınmasının dinin gereği olmadığını belirterek, "Alanya'da farklı dinlerden insanlar da yaşıyor. Onlara da saygılı olmakta yarar var" diye konuştu. Karara rağmen sahurda davul çalanlara ilk seferinde 143 YTL, ikincisi seferde ise 1500 YTL ceza verilecek.
(Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7590967590960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.