Ramazan bayramında nereye gidilir? Ramazan bayramı tatil önerileri

Ramazan bayramında nereye gidilir? Ramazan bayramı tatil önerileri
Ramazan bayramında nereye gidilir? Ramazan bayramı tatil önerileri
Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasıyla birlikte herkes tatilini dolu dolu geçirmenin yollarını arıyor. Tatilciler hem aileleri ile vakit geçirmek hem de tatilin ve yaz aylarının keyfini çıkarmak istiyor. İşte Ramazan Bayramı tatili için öneriler...

Arife gününün eklenmesiyle birlikte 16 Temmuz’dan 19 Temmuz’a uzatılan Ramazan Bayramı tatili nedeniyle birçok tatilci seyahat planlarını değiştirdi. Her ne kadar bu yıl tatil için uzun bir süre olmasa da, bu bayram da vaktinizi güzel geçirebileceğiniz birçok yer mevcut. Yurtiçinde tatil yapmayı tercih edenler için yaz aylarının sevilen yerlerini, yurtdışında tatil tercih edenler için de vizesiz gidilebilecek yakın ülkeleri sıraladık. 

Yurtiçinde gidilebilecek yerler

1.Cunda Adası

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adası dar sokakları, tarihi mekânları ve sakinliğiyle tatili huzurlu geçirmek isteyenlere hoş bir seçenek.

2.Marmara Adası

 

Balıkesir’e bağlı, Marmara Bölgesi’nin en büyük 2. Adası olan Marmara Adası’na ulaşım, İstanbul’dan deniz otobüsü seferleri ile sadece 2,5 saat sürüyor.

3.Erdek

 

 

Balıkesir’in yarımada şeklindeki ilçesi Erdek, Türkiye’nin ilk tatil mekânlarından biridir. Marmara Bölgesi’nden uzaklaşmak istemeyenler için uygun otel ve pansiyonların yer aldığı Erdek sahili, uzun sahil şeridiyle bol plaj seçeneği sunuyor.

4.Bozcaada

 

Çanakkale sınırları içinde yer alan Bozcaada, özellikle son yıllarda oldukça popüler. Hem yaz aylarında hem de bahar aylarında tatilciler tarafından tercih edilen Bozcaada, Türkiye’nin 3. Büyük adasıdır. Ayazma Plajı gibi meşhur mekânlara sahip olan bu adada, Türk ve Rum mahalleleri bir arada bulunuyor. Ramazan Bayramı tatilinde çeşitlilik arayanlar için Bozcaada uygun bir yer olabilir.

5.Çeşme

İzmir’in bir ilçesi olan Çeşme yaz aylarının en tercih edilen yerlerinden biri. Özellikle eğlence mekânları ve bitmeyen hareketlilik isteyen tatilciler için Çeşme uygun bir alternatif.

6.Şile    

İstanbul’a bağlı olan Şile, ‘tatilde şehirden uzaklaşamam’ diyenler için en iyi yerlerden biri. Karadeniz’e kıyısı olan ilçede son yıllarda artan mekanlar da ilgi çekmeye başladı. Ağva bölümünün 3000 olan nüfusu, yaz aylarında artan ilgiden ötürü 10.000’e kadar çıkabiliyor.

7.Amasra

Batı Karadeniz’de Bartın’a bağlı olan Amasra, kendine özgü mekânları ile tanınıyor. Meşhur balık restoranları ile Amasra, Ramazan Bayramı tatilini geçirmek isteyenler için hoş bir seçenek olabilir.

8.Side

Antalya’nın Manavgat ilçesine Side, Antalya’nın diğer yerlerine göre biraz daha sakin olarak bilinir. Bu yüzden yerli turistler tarafından da tercih ediliyor. Side’de hem deniz ve güneşten bolca faydalanabilir, hem de antik dönemlerden kalma tarihi mekânları gezebilirsiniz.

9.İğneada

İstanbul’un yanı başında Kırklareli’nde bulunan İğneada, ilginç bir bitki örtüsüne ev sahipliği yapıyor. İğneada’da, tatlısu içinde yetişen ağaçlardan oluşan subasar ormanlarına rastlamak mümkün. Avrupa’nın en büyük subasar ormanlarının bulunduğu İğneada, aynı zamanda 22 km uzunluğunda bir sahil şeridine de sahip. Doğa turizmini tercih eden tatilciler için uygun bir ortam olabilir.

10.Çamlıhemşin

Trabzon’a bağlı bir ilçe olan Çamlıhemşin’in doğal güzellikleri son yıllarda oldukça dikkat çekiyor. Eşsiz manzarası ve havası nedeniyle Ramazan Bayramı tatilini Karadeniz’de geçirmek isteyenler seçenekleri arasına Çamlıhemşin’i koyabilir.

11.Marmaris

Muğla’nın bir ilçesi olan Marmaris, Ramazan Bayramı’nı klasik bir yaz tatili gibi geçirmek isteyenler için iyi bir seçenek. Denizi de çok seven biriyseniz Marmaris isteklerinizi en iyi şekilde karşılayabilir.

Bodrum

Muğla’nın en büyük ilçesi olan Bodrum, yalnız Türkiye’de değil, dünyada da oldukça popüler bir tatil merkezi. Ramazan Bayram’ını lüks ve kalabalık mekânlarda geçirmek isteyenler için en iyi önerilerden biri olabilir.

Vizesiz gidilebilen yakın ülkeler

1.KKTC

Hem vize almadan, hem de çok yabancılık çekmeden tatil yapmak isteyen tatilciler için, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) uygun bir seçenek. Uygun fiyata ‘Yavru Vatan’a uçabilir, lüks otellerde konaklayabilirsiniz. Yanı başımızdaki KKTC’de düzenlenen turlarla keşfe çıkabilirsiniz.

2.Arnavutluk

Güneydoğu Avrupa’da yer alan Arnavutluk, Adriyatik ve İyon denizlerine komşudur. Uzun bir sahil şeridine sahip olduğu için yaz aylarında çok tercih edilir.

3.Makedonya

Sahil şehirlerinden Ohri’nin UNESCO Dünya Mirası olarak yer aldığı Makedonya, küçük bir ülke olmasına rağmen turizm çeşitliliği açısından bereketli bir ülke. Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle de kısa süreli bayram tatilinde tercih edilecek uygun ülkelerden biri.

4.Karadağ

Adriyatik Denizi’nin bir diğer komşusu Karadağ, fiyortları ile oldukça meşhur bir ülke. Çok sayıda Türkün de yaşadığı ülkede, çok fazla iletişim problemi yaşamazsınız. Dağ ve deniz manzarası eşliğinde hoş bir Ramazan Bayramı geçirmek isterseniz Karadağ’ı tercih edebilirsiniz.

5.Bosna-Hersek

Ramazan Bayramı’nı klasik bir yaz tatilinden ziyade kültür gezisi şeklinde geçirmek için, Bosna Hersek güzel bir alternatif olacaktır. Osmanlı Devleti’nin sınırları içinde 400 yıllık bir geçmişe sahip olan Bosna, tarihi yaşamak isteyenler için güzel bir tatil rotası.

6.Gürcistan

Genellikle Karadeniz turlarında son durak olan Gürcistan, Kafkas kültürü hakkında bilgi sahibi olmak isteyen tatilciler için güzel bir ülke. Sovyet Rusya zamanından kalma yapılar ve doğal güzellikleri ile farklı bir kültür tanımak isteyenler, bu Ramazan Bayramı’nda Gürcistan’ı tercih edebilir.