Ramazan esprisi diye başladı...

Market sahibinin işyerinin önüne astığı 'Vekâleten itinayla yerinize oruç tutulur, 20 YTL' yazısı, bazı yerel gazetelerde de haber olunca ciddi ciddi tartışmalar başladı.

BALIKESİR - Market sahibinin işyerinin önüne astığı 'Vekâleten itinayla yerinize oruç tutulur, 20 YTL' yazısı, bazı yerel gazetelerde de haber olunca ciddi ciddi tartışmalar başladı.
Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adası'nda (Alibey) 24 yıldır market işleten İsmail Günaltay'ın ekmek dolabının camına astığı yazıyı yerel bir gazete 'Vekâleten oruç tartışması' başlığıyla manşetine taşıdı. Konu daha sonra müftülüğe de yansıdı. Ayvalık İlçe Müftüsü Fikret Ekinci, namaz kılmak ve oruç tutmak gibi ibadetlerin, bizzat yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Kişinin, başkasının yerine bunları yapması mümkün değildir. Başkasının yerine namaz kılmak, başkasının yerine oruç tutmak caiz değildir" dedi. Market sahibi ise şaşkın: "Ramazan esprisi olsun diye yazdık, millet gerçek sandı. Kimisi 'olmaz', kimisi 'olur' dedi, ama, bizimki espriydi başka bir şey değil" dedi.