Ramazan rehberi

Ramazan nedeniyle uzmanlar uyarıyor: 30 günün sağlıklı geçmesi için yaşlılarla tansiyon, şeker ve kolesterol sorunu olanlar sahur ve iftarda dikkat etmeli.
Ayrıntılı haber için...
Hükümet, ramazanda yoksullara 40 trilyon nakdi yardım için harekete geçti. Ankara ve İstanbul dışındaki 79 ilde 196 bin aileye gıda desteği verilecek.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - AKP hükümeti, ramazan ayının başlaması nedeniyle, temel gereksinimlerini karşılaması için yoksullara toplam 40 trilyon lira nakdi yardım verilmesi için harekete geçti.
Alınan bilgilere göre, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan sorumlu Devlet Bakanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da talimatıyla, ramazan ayında ekonomik ve sosyal yoksunluk içinde bulunan vatandaşlara, nakdi yardım yapmayı kararlaştırdı. Bunun için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynaklarından 40 trilyon lira ayrıldı.
İl ve ilçelerde, valilik ve kaymakamlıklar bünyesinde faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gönderilen 40 trilyon lira, yine bu vakıflar aracılığıyla ekonomik yoksunlukları belgeyle belirlenen vatandaşlara dağıtılacak.
Gıda yardımı da var
Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, nakdi yardımların yanı sıra, ramazan ayı boyunca yoksul vatandaşlara temel gıda yardımında da bulunacak. Ayrıca vakıflarca işletilen 69 aşevinde iftar ve sahur yemeği verilecek. Bu yardımlar için gerekli kaynağın da vakıflara gönderildiği kaydedildi. Fon kaynaklarından, dini bayramlar dolayısıyla 2003 yılında yoksul vatandaşlara 35 trilyon 279 milyon lira nakit yardımı yapılmıştı. 2004'ün ilk sekiz ayında da aynı kapsamda 15 trilyon 163 milyar lira yardım yapıldı.