'Ramazanda davul çalmak hak ihlali'

Sahurda davul çalınmasını istemeyen vatandaşların başvuruları üzerine toplanan Mersin İnsan Hakları Kurulu, ramazan davulunun insan hakları ihlali olduğu sonucuna vardı.
Haber: MUSTAFA ERCAN / Arşivi

MERSİN - Sahurda davul çalınmasını istemeyen vatandaşların başvuruları üzerine toplanan Mersin İnsan Hakları Kurulu, ramazan davulunun insan hakları ihlali olduğu sonucuna vardı. Sahurda davul çalınmasının hastaları, çocukları, vardiyadan dönen ve sabah işe gidecek çalışanları rahatsız ettiğini içeren üç şikâyet dilekçesi, Mersin İl İnsan Hakları Kurulu'nun son toplantısında ele alındı.
Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Baro, Adliye, Milli Eğitim ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan, vali yardımcısı Reşat Özdemir başkanlığındaki kurul, geceleri davul çalınması geleneğinin, günümüz koşullarında 'insan hakları ihlali' kapsamında değerlendirilebileceği görüşüne vardı.
'Rahatsız ediyor'
Davul çalmanın hasta, çocuk ve çalışanları rahatsız ettiğine işaret eden kurul, metropol Akdeniz, Toroslar ve Yenişehir belediyelerine, sorumluluk alanlarında bundan sonra sahurda davul çaldırmamaları konusunda tavsiye niteliğindeki kararı birer yazıyla gönderdi.
Belediye başkanlarının, konuyu meclis gündemine taşıyarak karar vermeleri bekleniyor. Ancak, kararın bu yıla yetişemeyeceği ifade edildi.
Müftü: Dinde yeri yok
Mersin Müftüsü Mazhar Bilgin de, davulun dinde yeri olmadığını, sadece uyandırmada bir araç olarak kullanıldığını söyledi. Bilgin, "Ramazan gecelerinde davul çalınmasına ben de karşıyım. Vatandaşı rahatsız ediyorsa çalınmamalı. Artık teknolojik imkânlar var. İnsanlar bundan yararlanabiliyor" dedi.
Üç yerde yasak
Bu yıl İstanbul Üsküdar'da, kaymakamlıkça gürültü kirliliğine neden olduğu, Antalya'nın Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde de belediyelerce, başka dinlere mensup kişilerin rahatsız olacağı gerekçesiyle davul çalınması yasaklandı. Dört yıl önce de, Ankara'nın Şereflikoçhisar Sulh Hukuk Hâkimi Tarık Dursun Bendez, davulcuların insanları uyandırmasının hukuk devleti ve mantığına aykırı olduğunu belirterek, adliyeye şikâyette bulunmuştu. Mahkeme ise takipsizlik kararı vermişti.