Ramazan'ın ilk teravih namazı kılındı

Ramazan'ın ilk teravih namazı kılındı
Ramazan'ın ilk teravih namazı kılındı
Ramazan ayının başlamasıyla birlikte Türkiye'nin dört bir yanında vatandaşlar camilere akın etti. İlk teravih namazı kılındı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da ilk teravih namazını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'le birlikte Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde kıldı.

RADİKAL- Ramazan ayının ilk teravih namazında camiler doldu taştı. Hatay'dan Bitlis'e Mardin'e Türkiye 'nin dört bir yanındaki camileri dolduran vatandaşlar ilk teravih namazını kaldı. İnanç turizminin önemli merkezlerinden Şanlıurfa'da da çok sayıda Müslüman,  Hz. İbrahim'in doğduğu rivayet edilen makam ile Hz. Eyüp'ün hastalığında çile çektiği rivayet edilen mekanı ziyaret etti, oruçlu olanlar iftarını açtı. Başbakan Ahmet Davutoğlu da ilk teravih namazını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'le birlikte Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde kıldı.

     

"RAMAZAN'I GERÇEK ANLAMDA İDRAK EDEMEYEN KARDEŞLERİMİZİ UNUTMAYALIM"

Cami çıkışında gazetecilerin, "Ramazan'ın ilk teravih namazını kıldınız" sözleri üzerine, "İlk teravihi eda ettik elhamdülillah. Her şeyden önce Ramazan-ı şerifin bütün ülkemize, milletimize, İslam alemine, insanlığa hayırlı olmasını diliyoruz" dedi. Ramazan ile birlikte bütün İslam dünyasında, Türkiye'de, her hanede farklı bir manevi havanın esmeye başladığını ifade eden Davutoğlu, ailelerin iftarıyla, sahuruyla aynı masa etrafında tekrar aynı atmosferi paylaşmanın huzurunu yaşadıklarını vurguladı.Sokaklarda, iftar sofralarında bütün camilerde, teravihlerde tekrar bir merhamet ve şefkat atmosferinin hakim olduğuna işaret eden Davutoğlu, şunları söyledi:

Elhamdülillah huzur içinde bir Ramazan'a eriştik. Ancak biz Ramazan'ı idrak ederken Suriye'de, Yemen'de, Libya'da, Mısır'da birçok ülkede iç huzursuzluklar sebebiyle Ramazan'ı gerçek anlamda idrak edemeyen kardeşlerimiz olduğunu da unutmamak lazım. Allah Türkiye'deki huzuru daim eylesin. Diğer ülkelerdeki kardeşlerimizin sıkıntılarının giderilmesi için de her türlü yardımı yapabilecek kudreti bize nasip eylesin. Bu Ramazan'ın ülkemiz için, bütün kardeş gönül coğrafyasında yaşayan kardeşlerimiz, kardeş halklar için hayırlı olmasını barış getirmesini, merhamet ve şefkat getirmesini niyaz ediyoruz. Bu vesileyle de bütün basın mensuplarımıza da Ramazan boyunca güzel haberler vermeleri duasını ediyorum. Güzel haberlerle, hayırlı haberlerle inşallah Ramazan'ı idrak eder bayrama ulaşırız."
Davutoğlu'nun da katıldığı teravih namazını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in kıldırdığı öğrenildi.

BATMAN’DA TÜRKÇE VE KÜRTÇE VAAZ

Batman, Mardin ve Şırnak'ta vatandaşlar ilk teravih namazı için camileri doldurdu. Batman'da yatsı namazı öncesi Ulu Camii İmamı Abdullah Sav, Türkçe ve Kürtçe vaaz verdi. Mardin’de de ilk teravih namazı için 700 yıllık tarihi Kasımiye Medresesi'ni dolduran vatandaşlar, Mardin Valiliği ve Müftülüğünce yürütülen çalışma sonucu hizmete açılan ve 550 yıl boyunca binlerce alim yetiştiren tarihi medresede namaz kılmanın mutluluğunu yaşadı.

BATI TRAKYA’DA RAMAZAN COŞKUSU

Bursalılar ilk teravihinde Ulu Cami, Yeşil Cami ve Emirsultan gibi camileri tercih etti. On bir ayın sultanı mübarek Ramazan, Müslüman Türk azınlığın yaşadığı Batı Trakya'da dün gece kılınan teravih namazıyla başladı. Gümülcine ve İskeçe'de günler öncesinden temizlenip ışıklandırılarak ramazana hazırlanan camilerde ilk teravih namazı heyecanı yaşanırken, Türklerin yaşadığı köylerde de vatandaşlar camileri doldurdu.

SURİYELİLER TERAVİHİ KONTEYNER KENTTE KILDI

Malatya'da konteyner kentte kalan Suriyeliler ilk teravih namazını kıldı. Beydağı Konaklama Tesisi'nde kalan Suriyeliler, ilk teravih namazı için konteyner kentte bulunan iki camiyi doldurdu. Çocuk ve yaşlıların da aralarında bulunduğu birçok Suriyeli namazlarını kıldı. Kadınlar da kendilerine ayrılan bölümde ibadet etti.

SULTANAHMET CAMİİ’NDE ‘ENDERUN USULÜ’ NAMAZ

İstanbul'da ise Sultanahmet, Süleymaniye ve Eyüp Sultan başta olmak üzere kentteki camilere akın eden vatandaşlar, ilk teravih namazıyla, Ramazan coşkunu yaşadı. Camileri dolduran kadın-erkek, genç-yaşlı çok sayıda kişi namaz kıldı, dua etti. Sultanahmet Camisi'nde ilahiler eşliğinde "Enderun Usulü" kılınan teravih namazına, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

(AA)