@idrisemen

Randevuyu koparabilirsen

Randevuyu koparabilirsen
Randevuyu koparabilirsen
Sağlık Bakanlığı'nın yeni uygulaması 'Aile Hekimi Randevu Sistemi' doktor izinliyse ya da sağlık merkezi sisteme geçilmemişse randevu vermiyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Sağlık Bakanlığı’nın 1 Temmuz 2013 tarihinde uygulamaya koyduğu ‘aile hekimleri randevu sistemi’nde yaşanan aksaklıklar nedeniyle büyük sıkıntı yaşanıyor. Aile hekimi izne çıkmışsa ya da randevu sistemine geçmemişse sistem, hastalara randevu vermiyor. Hal böyle olunca hastalar da aile hekimlerinin yolunu tutuyor. Günde en fazla 40 hasta muayene etmesi gereken doktorlar, ortalama 100 hasta muayene etmek zorunda kalıyor.
Bir hastanın telefonda en erken yedi dakikada randevu alabildiğini, randevu alma süresinin muayene süresinden daha uzun olduğunu belirten Hasta Hakları Derneği Başkanı Orhan Demir, sıkıntıları şöyle anlatıyor: “Mevcut haliyle randevu sistemi hastaları ciddi oranda mağdur ediyor. Hastaların daha fazla mağdur olmaması için sistemdeki eksikliklerin bir an önce giderilmesi lazım.”

Günde 100 hasta!

İstanbul Tabip Odası verilerine göre Avrupa ’da bir aile hekimi için kayıtlı hasta kotası 2 bin iken, bu sayı Türkiye ’de 4 bin civarında. İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Bozçalı ise “Nüfusun az olduğu bölgelerde görevli hekimler günde en fazla 15 hastayı muayene ederken, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde hekimler günde 100 hastayı muayene etmek zorunda kalıyor. Bu durum aile sağlık merkezlerinde ciddi yoğunlukların yaşanmasına, buna bağlı olarak muayene süresinin kısalmasına neden oldu” diyor.

TELEFONDA RANDEVU VERECEK KİMSE YOKSA?Hasta Hakları Derneği Başkanı Orhan Demir, “Aile hekimleri randevu sistemine geçmemişse randevu almak imkânsız. Muayene olamayan veya muayeneden memnun kalmayan hastalar kamu hastanelerine veya özel hastanelere gidip muayene olmak zorunda kalıyor”. diyor.