Rapor: İhmal değil iş kazası

Aksaray-Yenikapı metro hattı üzerinde 19 Eylül'de dört kişinin ölümüne neden olan göçükle ilgili İTÜ tarafından hazırlanan raporda, göçüğün nedeni 'gevşek zemin' olarak açıklandı.

İSTANBUL - Aksaray-Yenikapı metro hattı üzerinde 19 Eylül'de dört kişinin ölümüne neden olan göçükle ilgili İTÜ tarafından hazırlanan raporda, göçüğün nedeni 'gevşek zemin' olarak açıklandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de göçüğün 'iş kazası' olduğu görüşünde.Yıkımdan bu yana kimsenin girmesine izin verilmeyen göçük alanı, dün gazetecilere açıldı. Göçük sırasında toprağa gömülen binanın enkazının kaldırıldığı
alanda dev bir çukur görüldü.
Enkazın büyük ölçüde kaldırıldığını belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dursun Ali Çodur, enkaz altında kaldığı söylenen anne ve kızın cesedine tünel içinin temizlenmesinin ardından ulaşılabileceğini söyledi. Çodur, İTÜ raporu ile ilgili şunları söyledi: "Yıkılan Çınar Pansiyonu önünde su kuyusu varmış. Bunu bilmiyorduk. Zemin tamamen sıvılaşmış. Kazıda bu sıvı toprak da kayınca, göçük meydana geldi. İhmalimiz yok. Bu iş kazası."