Rapora göre savcı küçümsedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği'nin de (Mazlum-Der) aralarında bulunduğu sekiz sivil toplum örgütünün (STÖ) 9-10 Kasım'da Şemdinli'de incelemeler yapan heyeti, hazırladığı raporda çarpıcı tespitler yaptı.

ANKARA - İnsan Hakları Derneği (İHD) ve İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği'nin de (Mazlum-Der) aralarında bulunduğu sekiz sivil toplum örgütünün (STÖ) 9-10 Kasım'da Şemdinli'de incelemeler yapan heyeti, hazırladığı raporda çarpıcı tespitler yaptı.
Rapora göre, Şemdinli Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ayık, olayın hemen ardından kendisiyle görüşen insan hakları heyetine tutuklanan zanlıyla ilgili olarak "Şüpheli bile denemez, ortada sadece vatandaşın küçük bir iddiası var" dedi. Şemdinli Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ayık'ın olayın hemen ardından heyete yaptığı açıklama şöyle: "Pasaj içinde ve araç üzerinde inceleme yaptık. Araç jandarmaya aittir. Patlamaya sebep oldukları iddia edilen üç kişi jandarma istihbarat görevlisidir ve görev amaçlı gelmişlerdir. Henüz ifadelerini almış değiliz. Araç pasajdan 70 m uzaktadır. Muhtemelen bunlar atmadılar. Nasıl tutuklayalım? İkinci saldırıyı yapanın ise kimliği bellidir. Bu üç şahısın üçü de şüpheli konumdadır. Sadece biri gözaltındadır. Aslında bu olayda yoğunlaşmış bir şüphe de yoktur. Vatandaşın çok ufak bir iddiası var. Kaldı ki dosyada da bir delil yok."
'Ateş emrini yüzbaşı verdi' iddiası
Heyetin kalabalığa ateş ettiği ileri sürülen uzman çavuş Tanju Çavuş'un ifadesinin neden alındığını sorması üzerine ise birkaç dakika önce "İkinci saldırıyı yapanın ise kimliği bellidir" demesine karşın, "Biz ikinci olayı gerçekleştiren kişinin kimliğini bilmiyoruz" yanıtını verdi. Heyetin iki ifade arasındaki çelişkiyi sorması üzerine Ayık, "Bu halkın iddialarıdır" demekle yetindi.
Şemdinli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Muharrem Tekinde olay yerinde yaşananları heyete şöyle anlattı: "Kaymakam olay yerine geldi ancak cenazeyi taşıyan grup kaymakama yönelince açıklama yapamadan olay yerinden ayrıldı. 40-50'ye yakın asker geldi. Askerlerin başındaki yüzbaşı beni iterek, 'Tarayın bunları, biz yirmi kişi bunlara yeteriz' diye emir verdi."


    http://www.radikal.com.tr/7629977629970

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.