Rasim Ozan Kütahyalı'dan Fethullah Gülen'e açık mektup

Rasim Ozan Kütahyalı'dan Fethullah Gülen'e açık mektup
Rasim Ozan Kütahyalı'dan Fethullah Gülen'e açık mektup
Rasim Ozan Kütahyalı Sabah'taki köşesinde Fethullah Gülen'e "Muhterem Hocam, akıl tutulmasını bitirecek tek kişi sizsiniz." Diyerek dershane tartışmalarında arabulucu olmaya çalıştı.

Zaman gazetesinden Ekrem Dumanlı’nın dershane tartışmalarıyla ilgili Başbakan Erdoğan ’a açık mektup yazmasının ardından bir açık mektup da Sabah gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı’dan geldi.

Kütahyalı dershane tartışmaları sırasında sosyal medyada cemaate destek vermekle suçlanmıştı. Aynı zamanda cemaatin yayın organlarından Samanyolu Tv’deki ‘Şefkat Tepe’ dizisinde ise ‘Karanlık Kurul’ tarafından “Bilmem nereli arkadaş” olarak adlandırıldıktan sonra “ekranlarda boy gösteriyor ama sadece cebini dolduruyor” denilerek eleştirilmişti.

Tartışmanın her iki tarafından ad eleştiri alan Kütahyalı, bugünkü yazısıyla hem dershane polemiklerini bitirmesi hem de yaşanan gerilimi dindirmesi için Fethullah Gülen’e seslendi.

İşte Kütahyalı’nın bugünkü yazısından bir bölüm:

Muhterem Hocam dün yayınlanan konuşmanızda siz de bu meselenin geldiği korkunç vaziyetten rahatsızlığınızı belirttiniz. Çok haklısınız. Şu an her gün daha da büyüyen bu yangını bir hamlesiyle söndürebilecek kudrette tek ama tek kişi var: O da sizsiniz Hocam.

Muhterem Hocam siz de çok iyi biliyorsunuz ki bu meselenin özü şu an konuşulan kamuflaj konular değildir. AK Parti hükümeti ile sizin manevi önderliğinizdeki Hizmet Hareketi'nin esas problemi devlet meselesine ilişkindir.
Sizin kesin ve net tek bir konuşmanızla bu mesele çözülebilir.

Hizmet Erlerinin devlet kademelerinde görev alması anaların ak sütü gibi haklarıdır. 'Cemaat devlete sızıyor, Cemaat devleti ele geçiriyor' diyen Ergenekonculara karşı cansiperane ve en etkili savaşanlardan biri ben oldum Hocam. Bunu siz de çok iyi biliyorsunuz.
Bana şu ana kadar yapılmış hakaretlerin çoğunluğu Hizmet'in haklarını savunmam sebebiyledir. Yangın yerine dönmüş bu ortamda bile yine söylüyorum: Hizmet mensupları devlete sızmaz, devlete girer ve istediği her pozisyonda çalışır.

Muhterem Hocam 2012'de olan bazı olayları yeniden hatırlatmayacağım ama gerçekten seçilmiş hükümetin otoritesini sarsan bazı tuhaflıklar yaşandı. Vesayetçi Kemalist bürokrasi ve yargının tasfiye edilip onların vesayet koltuğuna Hizmet'in bürokrasi ve yargı gücünün oturması gibi bir projenin varlığı hakkında kuşkuları yalnızca siz bitirirsiniz. Demokrasilerde devlet kademelerinde çalışan herkesin seçilmiş sivil otoriteye tam itaati esastır. Oysa şu an Twitter'da kimi devlet memurları devleti yöneten seçilmişlere ağza alınmayacak küfürler ve tehditler sıralıyor. Tıpkı Kemalist askerler gibi 'Teslim Olmayacağız' diyorlar. Oysa memurların seçilmişlere itaat etmesi noktasında hep beraber savaşmıştık.
Hocam şu an yaşanan tablonun sebebi devletin içinden, devletin seçilmiş yöneticilerine karşı olan bu meydan okuma halidir.
Bu demokrasiye aykırı durumu yalnızca siz değiştirebilirsiniz. O zaman devlet kademelerinde çoğu kızakta olan bu arkadaşlar da hak ettikleri yerlere yeniden gelirler.
Dayatmayla ve medya operasyonlarıyla değil demokratik kurallara yeniden dönerek durum 2012 öncesi hale gelebilir. Şu akıl tutulması durumunu tek bir hamleyle bitirecek kişi sizsiniz. Zaten sizin de sözünüz dinlenmezse çok ama çok sancılı bir döneme gireriz.

Yazının tamamını okumak için tıklayın…